William Lindsay Gresham “Luupainaja allee”

Etteruttavalt olgu öeldud, et see 1946. aastal ilmunud romaan ei ole ajaga kuidagi anakronistlikuks muutunud. Stiililine meisterlikkus, särav tegevustik, haruldase keskkonna sisevaade ning elulised karakterid köidavad lugejat ka täna. Isegi tarokaardid, mis romaani läbivad, on täna vast ehk tuntumgi nähtus kui neil aegadel. Ehkki tehniliste vahendite toonane tase võib tänasel päeval lugejat küll ehk veidi muigama panna …

Romaan kajastab meelelahutusmaailma sügavat põhjakihti ja selle asukaid. Üks karnevali (meie mõistes rändtsirkus) asukatest on noor ja ambitsioonikas Stan. Ta astub üles mentalistina, hiljem kehastub spiritistiks, kes täidab rikaste ja kergeusklike vajadusi. Tundub nagu oleks terve maailm tema ees valla, ole ainult mees ja tegutse – ja lähtu põhimõttest „eesmärk pühitseb abinõu”. Ometi osutub unistus luksuslikust elust ühel hetkel tõeliseks luupainajaks. Ahnus ja enesepettus, mineviku taak ja rahulolematus ei lase tal saavutada igatsetud õnne. Ning ka naised – keda muide on väga elavalt kujutatud – ei täida tühjust ta hinges.

Nii mõnigi peatükk ja liin võis läinud sajandi esimesel poolel lugejaid šokeerida ja ei jäta külmaks ka paljunäinud 21. sajandi lugejat. Seda enam, et kõikvõimalikku pettust ja teiste ärakasutamist kohtab ju tänagi – sest inimloomus ei muutu.

William Lindsay Greshami (1909-1962) romaan on klassikaline Ameerika lugu ahnuse, pettuste ja enesepettuse eri liikidest ning lunastuse unistusest. Raamatu põhjal on valminud ka filmid 1947. ja 2021. aastal.

William Lindsay Gresham

(20. august 1909 – 14. september 1962) oli Ameerika romaanikirjanik. Tema tuntuimaks tööks sai “Luupainaja allee” (“Nightmare Alley”, 1946).

Gresham sündis Baltimore’is, Marylandis. Pärast Erasmus Halli keskkooli lõpetamist Brooklynis 1926. aastal liikus Gresham töökohalt töökohale. Greenwich Village’is tegutses ta folklauljana. Tema vanemad lahutasid, kui ta oli 16-aastane. Lahutusega lõppes ka tema enda esimene abielu ja samuti teine abielu New Jersey seltskonnadaamiga, mis lagunes pärast üheksat Hispaanias veedetud aastat. 1937. aastal töötas Gresham Hispaania kodusõja ajal lojalistlike vägede vabatahtliku meedikuna. Seal sõbrunes ta endise kõrvalsaate töötaja Joseph Daniel “Doc” Hallidayga ja nende pikad vestlused inspireerisid suurt osa tema loomingust, eriti Greshami kahte Ameerika karnevali käsitlevat raamatut, mitteilukirjanduslikku koletist Midway ja väljamõeldud Nightmare Alley’t.

Naastes 1939. aastal USA-sse, pärast murettekitavat perioodi, mis hõlmas viibimist tuberkuloosipalatis ja enesetapukatset, leidis Gresham töö tõeliste krimiajakirjade toimetamisel. 1942. aastal abiellus Gresham luuletaja Joy Davidmaniga, kellega tal oli kaks last: David ja Douglas. 1946. aastal avaldas ta oma esimese ja edukaima romaani „Nightmare Alley”. Hollywood ostis selle 60 000 dollari eest ja sellest tehti 1947. aastal samanimeline film Tyrone Poweriga. Gresham ja Davidman kolisid New Yorgis Staatsburgis laialivalguvasse neljateistkümnetoalisesse majja.

Gresham oli truudusetu ja alkohoolikust abikaasa. Paar koges rahalisi raskusi ja Greshamil esinesid maksuprobleemid veel palju aastaid. 1952. a alustas mees suhet oma nõbu Renée Rodrigueziga ning peale lahutust Davidmanist abiellus temaga. Gresham liitus anonüümsete alkohoolikutega ja tundis sügavat huvi spiritismi vastu. 24 tema artiklit ja lugusid laadaplatside, õudusshowde ja hucksterite kohta avaldati 2013. aastal nime all „Grindshow: The Selected Writings of William Lindsay Gresham”.

1962. aastal hakkas Greshami tervis halvenema. Ta oli hakanud pimedaks jääma ja tal diagnoositi keelevähk. 14. septembril 1962 registreeris ta end Manhattanil Dixie hotelli, kus ta oli sageli käinud, kui kirjutas üle kümne aasta varem raamatut „Nightmare Alley”. Seal võttis 53-aastane Gresham endalt elu unerohu üledoosi tõttu. Tema taskust leiti visiitkaardid, millel oli kirjas “Aadress puudub. Telefoni pole. Ärita. Raha pole. Pensionil.”

Andmed wikist.

Triin Võsoberg

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: