Nadia Ghulam ja Agnes Rotger “Minu turbani saladus”

Nadia Ghulam ja Agnes Rotger “Minu turbani saladus” (Rahva Raamat, 2021, 272lk., tlk. Maarja Paesalu)

See raamat on tõestisündinud lugu ühest afgaani tüdrukust nimega Nadia, kes elab oma perega Kabulis. Nadial on vanem vend ja väiksemad õed. Tema lapsepõlv möödub sõjast räsitud Afganistanis. Afganistani sõja käigus 90ndate alguses saab kaheksa aastane Nadia läbi pommi plahvatuse raskelt haavata. Tema keha ja nägu katavad rasked põletushaavad. Tüdruk peab veetma palju aega erinevates haiglates. Pärast venna surma ja isa haigestumist puudub perel igasugune sissetulek. Talibani režiim keelab naistel tööl ja koolis käia.

Nadia otsustab, et ta peab oma peret aitama ning loobub oma identiteedist, maskeerides turbanit kandes ennast poisiks. Ta võtab endale oma venna nime, Zelmai, otsib erinevaid töökohti ja käib mošees hommikupalvust pidamas. Zelmaiks olemine andis tüdruku elule väärtuse. Ta sai olla inimene, kelle arvamust arvestati, tal oli ühiskonnas oma koht ja ülesanne ning vabadus teha seda, mida ta tahtis. Naise rollis seda võimalust ei olnud.

Raamat tekitab palju emotsioone ja paneb mõtlema, kui palju õudust ja kannatust peavad inimesed sellises ühiskonnas läbi elama. Hämmastav on selle tüdruku sisemine jõud ja julgus, riskides enda eluga, aidata oma peret raskes olukorras. Raamatu tegevus toimus 30 aastat tagasi, kuid tänapäeval pole olukord Afganistanis sugugi muutunud, olles taas Talibani režiimi valitsemise all.

Seda raamatut lugedes tekib üheaegselt kaastunne ja kurbus sellise ühiskonna vastu ning paneb mõtlema, et me peame olema tänulikud ja õnnelikud, et saame elada vabas ühiskonnas.

Triin England

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: