Joel Haahtela „Adèle’i küsimus“

Alustuseks tuleb öelda, et pole sugugi lihtne tabada raamatukogus ei värsket ega väärt kirjandust. Eestlane loeb, mulle vähemalt tundub nii. Minu ümber inimesed loevad ja loevad üha rohkem.

Adèle’i küsimus“ oli minu nominentide lugemisnimekirjas esimene ja see oli ka ainus, mida mul õnnestus raamatukogust laenutada. Esimese valikuna sai see kirja minu jaoks väga isiklikul põhjusel – pole just palju raamatuid, mille pealkirjast leiad oma tütre nime. Teine põhjus oli autori rahvuses – soome kirjandus on mind viimastel aastatel üha üllatunud ja üllatas nüüdki. Haahtela suhtes olin ma puhas leht ega osanud midagi oodata.

Minu jaoks oli see raamat läbi ja lõhki tunnetuslik. Raamatu esimestel lehtedel ootad ikka, millised sündmused hakkavad arenema, aga ühel hetkel ma vajusin sõna otseses mõttes selle raamatu embusesse ja lihtsalt nautisin seda tunnet, mida see tekitas. Sündmusi tegelikult ei tulnudki. See oli rahu ja aeglase liikumise seisund. Maailm justkui peatus koos peategelasega Lõuna-Prantsusmaa kloostris, et uurida pühakuks kuulutatud Adèle elulugu, kuid seeläbi jõudis ka iseendani.

Raamatu sisu kohta saab lugeda igaüks ise, mistõttu ma siin seda ei korda. Enda jaoks püüdsin siit kinni mõtte põlvkondade mõjust meie elule. Tahame või mitte, aga need mõjutavad meid nii mineviku kui tuleviku vaates – nii esivanemad kui järglased. Siiski pole kõike vaja koguda endale koormaks — mõned asjad võivadki jääda lõpuni lahendamata ja kõik ei pea olema arusaadav. Elu läheb ka siis edasi. Leiad endas rahu, saad ka võimaluse olla õnnelik.

Lõpetuseks toon välja ühe tsitaadi, jättes selle mõtestamise teie lugemisteekonnale:

. . . on imesid, mis juhtuvad kiiresti ja on imesid, mis juhtuvad aeglaselt. Kiireid imesid ootavad inimesed hea meelega, aga aeglasi imesid nad isegi ei märka. Ja maailm on ometi täis aeglasi imesid. Tihti näeb Jumala juhatust alles tagantjärele. (lk. 78)

Jaanika Anderson
Tartu Ülikooli muuseum

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: