Tammelinna raamatukogu eriolukorra ajal toimunud lugemiselamuse projekt

Tammelinna raamatukogu kutsus eriolukorra ajal üles oma lugejaid raamatukoguga telefonitsi ja meili teel jagama oma lugemiselamusi või mälestusi ja tähelepanekuid elust Tammelinnas. Enamus inimesi eelistas raamatukoguga suhelda telefoni teel, kuid oli ka meili teel ühenduse võtjaid. Mõni lugeja eelistas aga hoopis paberkirja jätmist tagastatava raamatu vahele. Tammelinna raamatukogu on tänulik kõigile, kes võtsid vaevaks oma mälestusi või lugemiselamusi meiega jagada.

Mälestusi ja tähelepanekuid elust Tammelinnas saime enamasti eakamatelt inimestelt. Meenutati nii oma lapsepõlve kui ka tööperioodi Tammelinnas, samas jagati meeleldi ka oma tähelepanekuid praeguse aja ja olu kohta. Näiteks meenutas üks Tammelinnas elanud vanahärra aega, mil ta oli 6-aastane ja toimus inimeste kogumine küüditamiseks. Üks vanaproua jutustas ajast, mil ta töötas medõena ja käis Tammelinna piirkonnas koduvisiite tegemas. Mitmed helistajad rääkisid oma muredest seoses koroonaviirusega. Võrreldes mälestustega oli lugemiselamuse jagajaid rohkem ning ealine jagunemine suurem. Päris väikseid lapsi ja koolinoori nende hulgas siiski ei olnud. Kuna oluline ei olnud jagatud lugemiselamuse pikkus, žanr ja vorm, siis tuligi elamusi väga erinevaid. Näiteks ühe raamatu kohta tulid lugemiselamusena lihtsalt väljendid „väga haarav raamat”, „mõnus lugemine” ja „ei saanud käest panna”, kuid teise kohta kirjutati terve lehekülje pikkune tekst. Lugemiselamuste hulka kuulusid näiteks sellised raamatud nagu „Elu mõttetusest” (Urmas Vadi), „Pagulusse” (Elina Toona), „Majake mere ääres” (Debbie Macomber), „Suletud uste taga” (B.A. Paris), „Kui sõnadest jääb puudu” (Julie Buxbaum), „Haritud” (Tara Westover), „Sinihabe” (Amelie Nothomb), „Itaalia õppetunnid” (Marina Stepnova), „Nad ei leia sind iial” (Cara Hunter), „Vahva sõduri Švejki juhtumised maailmasõja päevil” (Jaroslav Hašek), „Üks meist valetab” (Karen M. McManus), „ Daodejing : kulgemise väe raamat” (Lao-zi), „Väike murdesõnastik”. Kõige populaarsemaks osutusid raamatud „Kus laulavad langustid” (Delia Owens), Joona Linna sari (Lars Kepler), “Raivo Järvi : kõike muud kui kukupai” ning Camilla Läckbergi krimisari. Kuna raamatukogu oli pikalt suletud, siis nii mõnigi ütles, et ta taasavastas oma isiklikku raamatukogu, sealhulgas autorid nagu Oskar Luts, A. H. Tammsaare, Karl Ristikivi, Ernest Hemingway ja Erich Maria Remarque.

Lisaks mälestustele ja lugemiselamustele sai raamatukogu eriolukorra ajal telefonikõnesid ja meile, milles tänati Tammelinna raamatukogu kollektiivi ja anti teada, et raamatukogu peetakse oluliseks. Aitäh! Meie peame oma lugejaid ka väga olulisteks ja toredateks :)

Luule Ahu

Foto Tammelinna harukogust: Raimu Hanson

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: