Ian Rankin

ianrankinIan Rankin (s. 1960) on Šoti krimikirjanik. Ta on lõpetanud Edinburghi ülikooli ning elab Edinburghis ühes kandis J.K. Rowlingi, Alexander McCall Smithi and Kate Atkinsoniga. Ka tema kuulsate inspektor Rebuse romaanide tegevus toimub valdavalt Edinburghis. Autor ei varjagi, et John Rebus on tema enda alter ego.

Tänaseks on autor avaldanud 25 romaani, kaks lühijutukogumikku, ühe koomiksi, ühe lühijutustuse ja ühe aimeraamatu. Žanriliselt kuuluvad tema krimiromaanid Tartan Noir’i alla. Tartan Noir on Šotimaale ja šotlastele iseloomulik krimikirjandus, mis kaldub olema küüniline, külmavereline ja kalestunud. Peategelasteks on antikangelased, kes on tihti keset eraelulisi kriise ning kellel on sageli isiklik põhjus kuritööga tegelemiseks. Autor ise ilmub tegelasena teise kuulsa šoti autori McCall Smithi 2004. a. ilmunud romaanis „Scotland Street 44”.

2011. aasatl pani anonüümne kunstnik Edinburghi erinevatesse kirjandusega seotud paikadesse kümme raamatuskulptuuri, kingitusena kultuuriasutustele ja linnaelanikele. Paljud neist skulptuuridest viitasid just Rankini loomingule, ning üheteistkümnes skulptuur oli isiklik kingitus autorile.

rankinmustjasinineRankin on võitnud paljusid kirjandusauhindu, sh mitmekordse Kuldse Pistoda (Gold Dagger), Edgari auhinna, Saksamaa Krimiauhinna jpt.

Eesti keeles on ilmunud:

Põhjusi otsides” (2006, tlk Anne Kahk)
Hammas ja küüs” (2007, tlk Kristjan Jaak Kangur)
Peitusemäng” (2007, tlk Anne Kahk)
Sõlmed ja ristid” (2007, tlk Kristjan Jaak Kangur)
Poiss paljaks” (2008, tlk Kristjan Jaak Kangur)
Must märkmik” (2008, 2014, tlk Anne Kahk)
Õhk välja” (2008, tlk Anne Kahk)
Must ja sinine” (2010, tlk Anne Kahk)
Rippaed” (2015, tlk Anne Kahk)

Tekst näituselt Kirjanduslinn Edinburgh
Siin blogis raamatust “Põhjusi otsides

2 kommentaari

  1. […] Boswell, Sir Walter Scott, R. L. Stevenson, Sir Arthur Conan Doyle, Muriel Spark, Irvine Welsh, Ian Rankin, Alexander McCall Smith, James Kelman ja J.K. Rowling, kes alustas oma esimest raamatut Edinburghi […]

  2. […] blogisse kirjutas ühe raamatu kohta Tiina Tarik ning Ian Rankini elust ja loomingust tegid lühikokkuvõtte Annika Aas ja Halliki Jürma; Alexander McCall Smith on üsna mitmekülgne autor ning erinevad […]

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: