Ian Rankin

ianrankinIan Rankin (s. 1960) on Šoti krimikirjanik. Ta on lõpetanud Edinburghi ülikooli ning elab Edinburghis ühes kandis J.K. Rowlingi, Alexander McCall Smithi and Kate Atkinsoniga. Ka tema kuulsate inspektor Rebuse romaanide tegevus toimub valdavalt Edinburghis. Autor ei varjagi, et John Rebus on tema enda alter ego.

Tänaseks on autor avaldanud 25 romaani, kaks lühijutukogumikku, ühe koomiksi, ühe lühijutustuse ja ühe aimeraamatu. Žanriliselt kuuluvad tema krimiromaanid Tartan Noir‘i alla. Tartan Noir on Šotimaale ja šotlastele iseloomulik krimikirjandus, mis kaldub olema küüniline, külmavereline ja kalestunud. Peategelasteks on antikangelased, kes on tihti keset eraelulisi kriise ning kellel on sageli isiklik põhjus kuritööga tegelemiseks. Autor ise ilmub tegelasena teise kuulsa šoti autori McCall Smithi 2004. a. ilmunud romaanis „Scotland Street 44”.

2011. aasatl pani anonüümne kunstnik Edinburghi erinevatesse kirjandusega seotud paikadesse kümme raamatuskulptuuri, kingitusena kultuuriasutustele ja linnaelanikele. Paljud neist skulptuuridest viitasid just Rankini loomingule, ning üheteistkümnes skulptuur oli isiklik kingitus autorile.

rankinmustjasinineRankin on võitnud paljusid kirjandusauhindu, sh mitmekordse Kuldse Pistoda (Gold Dagger), Edgari auhinna, Saksamaa Krimiauhinna jpt.

Eesti keeles on ilmunud:

Põhjusi otsides” (2006, tlk Anne Kahk)
Hammas ja küüs” (2007, tlk Kristjan Jaak Kangur)
Peitusemäng” (2007, tlk Anne Kahk)
Sõlmed ja ristid” (2007, tlk Kristjan Jaak Kangur)
Poiss paljaks” (2008, tlk Kristjan Jaak Kangur)
Must märkmik” (2008, 2014, tlk Anne Kahk)
Õhk välja” (2008, tlk Anne Kahk)
Must ja sinine” (2010, tlk Anne Kahk)
Rippaed” (2015, tlk Anne Kahk)

Tekst näituselt Kirjanduslinn Edinburgh
Siin blogis raamatust “Põhjusi otsides

Advertisements

One response to this post.

  1. […] Boswell, Sir Walter Scott, R. L. Stevenson, Sir Arthur Conan Doyle, Muriel Spark, Irvine Welsh, Ian Rankin, Alexander McCall Smith, James Kelman ja J.K. Rowling, kes alustas oma esimest raamatut Edinburghi […]

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: