Andrus Kivirähk „Oskar ja asjad“

LastePegasusTartu Lapsepõlve auhinna nominent — Andrus Kivirähk „Oskar ja asjad“ (illustreerinud Anne Pikkov, välja andnud kirjastus Film Distribution OÜ, 296 lk).

Raamatu peategelaseks on Oskar, kel lasteaed seljataga ja kool peagi algamas. Kuna ema läheb Ameerikasse, isa on aga sunnitud tööl käima, tuleb poisil minna maale vanaema juurde. Kaugel elava vanaemaga, keda perekond harva külastab, pole Oskaril kahjuks sidet tekkinud. kivirähkoskarjaasjadKoju unustatud mobiiltelefon on poisile sarnaselt paljude eakaaslastega justkui turvaese ja selle puudumine süvendab tema hüljatust veelgi. Õnneks suudab poiss trööstitust olukorrast väljapääsu leida – isemeisterdatud asjadega rääkimise telefon muudab poisi elu rikkamaks ning aitab ühtlasi leida tee vanaemani. Kivirähk segab võluvalt fantaasiat ja reaalsust, huumorit ja nukrust, põnevust ja lüürilisemaid hetki. Ta on loonud vahvalt laiahaardelise ja fantaasiat käivitavate lünkadega teose, mis mängib lugeja tunneteskaala laial ulatusel. See on meeliköitev ja mõtlevapanev teos, mida tasub lugeda nii noortel kui ka pisut vanematel.

Jaanika Palm
Tartu Lapsepõlve auhinna žürii esimees

Advertisements

One response to this post.

 1. Posted by sulepuru on 25 aprill 2016 at 07:31

  2016. aasta Tartu lastekirjanduse auhinna laureaat on Andrus Kivirähki „Oskar ja asjad”.

  Tartu lastekirjanduse auhinna žürii koosseisus Jaanika Palm (Eesti Lastekirjanduse Keskus), Ädu Neemre, Liis Pallon (mõlemad Tartu Linnaraamatukogu), kirjanik Mika Keränen, ja Annika Haga (Tartu Mänguasjamuuseum) otsustas 31. märtsil toimunud koosolekul valida 2016. aasta Tartu lastekirjanduse auhinna laureaadiks Andrus Kivirähki raamatu „Oskar ja asjad“, mille on illustreerinud Anne Pikkov ja välja andnud kirjastus Film Distribution OÜ.

  See põnev, novellidest koosnev jutustus köitis žürii tähelepanu ennekõike rohkete tõlgendusvõimalustega. „Oskar ja asjad“ on kui sibul, mille üha uued kihid avanevad lugedes üksteise järel. Esmasele reaalsuse tasandile lisandub Oskari fantaasiatasand, meenutused minevikust ja paralleelid erinevate kirjandusteostega, eriti muinasjuttude ja fantaasiakirjanduse klassikutega. Teose erinevad kihid on võluvalt ja osavalt üheks terviklikuks looks seotud.

  See on kaasaegne ja kaasahaarav lugu, mis võlub lugejat esimestest ridadest kuni viimasteni välja. Raamatu tekst sunnib enda ümber tähelepanelikult ringi vaatama ning ümbritsevale mõtlema. Jutustamise tempo arvestab igati noorte lugejatega – kirjanik ei tuhise lihtsalt tuulekiirusel edasi, vaid ta annab aega ka mõtlemiseks ja enese sisse vaatamiseks.

  Žürii arvates on raamatu suurimaks väärtuseks erinevate põlvkondade ühendamine. Teoses tõstatatakse küll keerukaid probleeme, kuid sellele vaatamata on suudetud säilitada lõbus ja optimistlik toon, mis suudab köita igas vanuses lugejat – lastest vanavanemateni. Peabki ju üks hea lasteraamat olema paeluv ka täiskasvanutele, et nad tahaksid seda oma lastele ette lugeda.

  Jaanika Palm

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: