Vahur Afanasjev „Tünsamäe tigu“

Eesti Rahva Muuseumi töötajana võin kinnitada, et „Tünsamäe tigu“ on oma olemuselt puhas eesti etnograafia. See on Eesti ajalugu ja tänapäev, pärandkultuur ja kohapärimus. Kuigi raamat vaatleb elu Peipsi-äärses külas, võib selle üle kanda kogu Eesti maa-elu ja küla ajaloole.

AfanasjevTunsamaetiguSelle raamatu puhul on kõnekad juba ainuüksi luuletuste pealkirjad. Mõned näited: Naelavere meeste punker, Järvepera, Pommide lõhkamise auk, Lille talu, Hiiemägi, Kiviaed, Moonaladu, Mustlase maja, Metsakivi paisjärv, Pumbajaam, Vidriksoni veski, Küti tellisetehas, Konstantin Pätsi nimeline tamm, Kiri Stalinile, Saunamehe jalg, Muld jne.

Kuigi Afanasjevi luuletustes leidub naljakaid ja grotekseid momente, jäi lõpuks minu jaoks valdavaks teatav kurbus ja paratamatus külaelu hääbumise ja muude elunähtuste kadumise pärast.

Raamatu kujundus (kujundanud Katrin Kisand) on graafiliselt minimalistlik ja monokroomne, tekste täiendavad topograafilised ja skemaatilised kaardid. Raamat valiti ka 2015. aasta 25 kauneima raamatu hulka.

Jane Liiv
Eesti Rahva Muuseumi peakunstnik

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: