Lee Child „Viperusteta”

LEE CHILD
„Viperusteta” (Jack Reacher #6)
Tõlkinud Lauri Vahtre

childviperustetaEndine sõjaväepolitseinik Jack Reacher saab uskumatu pakkumise. USA salateenistuse naisagent tahab teda palgata mõrvama Ameerika Ühendriikide asepresidenti. Naine on asepresidendi kaitsemeeskonna verivärske ülemus ja ta soovib, et Reacher üritaks tungida läbi inimeste kaitsekilbi asepresidendini ning paneks sel viisil proovile kaitsemeeskonna tõhususe. Reacheril on olemas vajalikud oskused ja ta on täiesti tundmatu, nii et kes võiks veel paremini selleks tööks sobida? Kuid agent jätab Reacherile ütlemata, et tegelikult ongi juba tundmatud, otsusekindlad ja külmaverelised mõrtsukad asepresidendi sihikule võtnud. Nad on vilunud tapjad, kellel jääb aga kahe silma vahele üks otsustava tähtsusega asjaolu ‒ et võitlusväljal viibib sama otsusekindel ja külmavereline Jack Reacher. (Goodreads.com)

Lee Childi Jack Reacheri sarja raamatud on teosed, mille iga osa põnevikehuvilised pikisilmi ootavad. Sest nad teavad: autor suudab kiretute lausetega maalida teadvusesse pildi sageli õõvastavalt kaasahaaravatest stseenidest, mis lugejalgi adrenaliini voolama panevad. „Viperusteta” pole erand. Ehkki suur ja turske nugaterava mõistusega relvanduse äss Reacher on alati prognoositav lõppvõidumees, ei ole ta siiski superkangelane ja kohati tuleb temalgi leppida kas suuremate või väiksemate kaotustega. Muuhulgas kaotades enda jaoks olulisi inimesi. Seegi seiklus pole erand. Ning mida toob viimane, olulisim võitlus ‒ kas Reacher ikka suudab ülirasketes tingimustes vaenlastest üle olla?

Mõni sõna peakangelasest. Jack Reacher: endine USA armee sõjaväepolitsei major, autasustatud Hõbetähe ja Purpursüdame ordenitega. Keskmist nime (napisõnalise sõjaväelasest isa otsuse kohaselt) pole, tutvustab end perekonnanime pidi. Veetnud lapsepõlve isa töö pärast mööda maailma rännates, nii kujunenud ennast kehtestada suutvaks rusikakangelaseks. Pärast armeest koondamist rändab mööda kodumaad ja satub erinevatesse pöörastesse situatsioonidesse, kus on sunnitud nii enda kui õigluse kaitseks kasutama äärmuslikku vägivalda. Liigub bussiga või hääletades, kasutab ainult sularaha ning ostab uue komplekti odavaid riideid, kui vanad on määrdunud. Ülitäpne laskur, spetsialist tulirelvade alal. Peab lugu muusikast (blues) ja heast kohvist.

2012. aastal linastunud filmis „Jack Reacher” (loo „Üks lask” põhjal) kehastas peategelast Tom Cruise. 2016. aastal on oodata uut Jack Reacheri filmi.

AUTORIST
leechildLee Child (kodanikunimega Jim Grant) sündis 1954. aastal Inglismaal. Õppis Sheffieldi ülikoolis õigusteadust, samas töötas teatris. Peale ülikooli lõpetamist asus 1977. aastal tööle televisiooni ning oli muuhulgas seotud ka meie televaatajatele ammu tuttava sarjaga „Tagasi Brideshead’i”. Granada televisioonis töötas kuni koondamiseni 1995. aastal. Peale seda otsustas hakata kirjanikuks. Esimene Jack Reacheri lugu „Killing floor” (e. k. Tapamaja”) ilmus 1997. aastal ning sai kohe lugejate ja kriitikute seas menukaks. 1998. aastal kolis Lee Child USA-sse, kus elab tänini abikaasa Jane’iga.

Janar Kotkas

2 kommentaari

  1. […] Lee Childi raamatust „Viperusteta” Lugemissoovituste blogis. […]

  2. […] on muga üsna ühel nõul, raamatukogu lugemissoovituse blogist leiab päris mitu soovitust: “Lee Child „Viperusteta”“, “Lee Child „61 tundi”” ja “Lee Child “Nagu vits vette”“. […]

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: