Tom Perrotta „Allesjäänud”

allesjaanud_kaas_curv.inddKui ma raamatu tutvustust lugesin, mõtlesin, et tegemist on ulmekirjandusega, aga tegelikult midagi ulmelist selles raamatus ei ole, välja arvatud fakt, et palju inimesi üle kogu maakera on samal ajahetkel sellest maailmast kadunud. Keegi ei tea ega saa ka raamatu lõppedes teada, kuhu või miks just need inimesed.

Raamatu tegevus toimub kolm aastat pärast juhtunut väikeses Mapletoni linnakeses, mille rahvas seisab silmitsi samade küsimustega, millega kogu maailm: Kas „üles” võeti parimad ja äravalitud ning allesjäänud (originaali leftovers on palju hinnangulisem) on kehvemad? Ja kui neid ei võtnud kristlik jumal (sest kadusid ka moslemid, juudid, uskmatud jne), siis kes? Kus nad nüüd on? Kas nad tulevad tagasi? Kas nad üldse võeti „üles”? Keegi tegelikult ju ei näinud! Jilli sõbranna kadus hetkel, kui ta seisis seljaga tema poole, Nora mees ja lapsed ajal, kui ta käis köögist paberkäterätti toomas, et laualt lapse ümberaetud mahl ära kuivatada. Pole võimalik leinata, sest pole surnukehi, pole kedagi matta, et pidada mälestusteenistust ega haudu, kuhu lilli viia. Ainult arusaamatus.

Kogu raamat räägibki neist, kes alles jäid. Kuidas nad oma eluga toime peaksid tulema? Kuidas saab olla nii, et inimene, kes on kaotanud kõik, saab hakkama edasi elamisega ja inimene, keda tragöödia palju kaudsemalt mõjutab, muutub pidetuks? Inimestele on omane vajadus otsida selgitust, kui selgitust ei ole, tekib pilkselt tohutult palju erinevaid teooriaid, millest võib välja kasvada sektiliikumisi, siin raamatus kirjeldatakse neist kahte lähemalt, jaburad on mõlemad. Ja ohtlikud. Põhimõtteliselt oleks võimalik kirjutada enamvähem samasugune raamat ka mingi muu suure katastroofi üle elanutest, kuid see, et juhtunule ei ole mõistuspärast seletust, muudab asja palju õudsemaks. Kui ei ole teada, miks see juhtus, siis pole ka teada, kas see võib juhtuda uuesti. Ja kui, siis millal? Mis mõtet on siis üldse mingit sorti normaalsusel? Aga kogu aeg karta on väsitav, niimoodi elada ei saa. Peale religiooni võib muidugi pöörduda narkootikumide ja seksi poole, aga isegi sellest võib mõnel noorel inimesel villand saada ja tekib tahtmine õpikute juurde tagasi pöörduda.

See on jõuline, haarav ja liigutav lugemine tavalistest inimestest, kes näevad vaeva selle nimel, et säilitada või luua usku tulevikku, igaüks just nii nagu oskab.

TomPerrottaTom Perrotta on ameerika kirjanik ja stsenarist, kelle mitmest raamatust on saanud kõrgelt hinnatud filmid. Oscarile nomineeriti nii „Valimised” kui „Väikesed lapsed”, „Allesjäänute” põhjal on valminud aastatel 2014-2015 20 osa samanimelist HBO telesarja, kus peaosas Justin Theroux. Sari jätkub. Nagu ma järele vaadates teada sain, tähendab peaosa linnapea osa. Raamatus pole üht peategelast, jälgitakse mitmeid liine ja elukäike, kuid linnapea ja tema pere on kahtlemata üks kesksemaid neist. Esimene hooaeg kattis kogu raamatu sisu, mis edasi juhtub, seda mina ei tea, aga vaatajatele meeldib.

Ilmselt ei meeldi raamat inimestele, kes tahaksid, et asjad oleksid korralikult ja ilma lahtiste otsteta ära lõpetatud.

Väga kenasti, aga sisu veidi rohkem paljastavalt on kirjutatud Linda Järve blogis.

Kaja Kleimann

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: