Elena Ferrante “Üksilduse päevad”

Ferrante, Elena.  Üksilduse päevad.  Tlk. Tiina Randviir .- Tln.,”Varrak”, 2014. (Moodne aeg)

Autori kohta on öeldud, et ta on kõige paremini tuntud “vähetuntud”  kirjanik. Tegu on erakordselt privaatse inimesega, kellest pole peaaegu midagi teada ja keda lugejad pole isegi näinud. Arvatakse, et Elena Ferrante on varjunimi, aga kes peitub edukate romaanide taga, pole siiani teada. Ta keeldub igasugustest reklaamikampaaniatest. Eesti keeles on kahjuks ilmunud ainult see raamat.ferranteuksildusepaevad

Romaan “ Üksilduse  päevad “ tõusis kohe pärast ilmumist 2002. aastal raamatute müügitabelite tippu ja sellest on vändatud ka film. Lugu kirjeldab tavalise abielunaise järk-järgulist allakäiku, kui mees ta  kahe väikse lapsega maha jätab. Minategelane Olga leiab end koduseinte vahele lõksu püütuna ja on sunnitud oma hirmudele näkku vaatama, et kuidagi mõistuse juurde jääda ja oma eluga edasi minna.

Katkend romaani algusest: “Ühel aprillikuu pärastlõunal, kohe peale lõunasööki, teatas minu abikaasa, et kavatseb mu maha jätta… Mees ütles, et ta on segaduses, teda vaevavad kohutavad väsimuse, rahulolematuse, võib-olla arguse hetked. Ta rääkis kaua meie viieteistaastasest abielust, lastest, ning tunnistas, et tal pole ei neile ega mulle midagi ette heita… Seejärel võttis ta kogu süü juhtunu pärast enese kanda ja pani väisukse enda järel kinni, jättes mu tardunult kraanikausi kõrvale seisma.” 

Naisel, kes on truult meest ja  lapsi teeninud ja kodu korras hoidnud, lööb selline asi muidugi jalad alt. Ta loodab, et mees tuleb  tagasi, aga kui järgneb täielik teadmatus,  kus või kellega ta on,  algabki allakäik. Ta ei hoolinud enam oma välimusest, muutus kõige suhtes apaatseks, oli kuri lastele, unustas isegi lastele süüa teha. Tekkisid probleemid arvetega,  telefon pandi kinni. Kord kui nägi tänaval oma meest uue naisega, tormas talle kallale, peksis, tõukas pikali ja lõi jalgadega. “Mida ma ikka võisin teha, olin kaotanud kõik, pöördumatult“, ütleb minategelane. Kodus võttis peotäie tablette ja klaasi konjakit,  viimasel hetkel siiski viskas need ära. Tormas üheöö suhtesse naabrimehega. Mis veel edasi juhtus ja milliste sündmuste ajel ta oma eluga edasi minna suutis, sellest jutustabki see huvitav psühholoogiline romaan.

See on raamat neile lugejatele, kellele meeldivad romaanid  elust enesest.

Hele-Kaja Mäesepp

2 kommentaari

  1. […] Valme Lugemissoovituse blog Sehkendaja Maemaailm Loen ja […]

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: