Gunnar Press “Härra sportlane Viljar Loor”

vorkpall801. august 1980. aasta. Moskva olümpiamängude autasustamispjedestaali kõrgeimal astmel seisavad NSV Liidu võrkpallurid, nende seas üks eestlane – Viljar Loor. See on ühe sportlase unistuste tipp – saada olümpiavõitjaks. Kuid milline töö ja vaev on selle saavutuse taga, seda tavainimesed ei tea.

pressharrasprtlaneGunnar Pressi raamatusse “Härra sportlane Viljar Loor” ongi kirja pandud Viljar Loori lugu. Lugu mehest, kes jõudis võrkpallurina täiusele lähemale kui ükski teine sama ala tegija. Spordivälises elus tal kahjuks nii hästi ei läinud. See on raamat täis visa tööd, võidurõõmu ja traagikat. Viljar Loorist räägitakse siin ääretult ausalt ja inimlikult. Räägitakse, kuidas Loor võitles vigastustega, taludes teinekord ebainimlikku valu, kuid ei lasknud end sellest häirida. Kuidas käis toona viinavõtt. Juttu on ka sellest, kuidas spordielu NL-is toimis. Treeneritest nii Eestis kui Venemaal.

1. oktoobril 1953. aastal sünnib Tartus Looride perre poisslaps, kellele pannakse nimeks Viljar. Kümneaastaselt alustas ta treeningutega Tartu spordikoolis ja siit alates ei olnud enam tagasiteed. Võrkpall oli ala, mis võttis kogu vaba aja. Kuid õpingud olid ja jäid tähtsaks. Treenerid ei suutnud aru saada, kuidas saab kool ja eksamid olla tähtsamad treeningutest, võistlustest. Püüd lõpetada keskkooli kuldmedaliga röövis aega võrkpallilt. Võrkpall võttis aja, mille oleks saanud kulutada õppimisele. Paari grammatikavea pärast jäi kuldmedal saamata. TPI (Tallinna Polütehniline Instituut) õigeaegse ja hästi lõpetamise soov võttis ilmselt Montreali olümpiamedali. „Kuulsuse toel koolist ükskõikselt läbi sammununa või määrdunud särgis treeningule läinuna poleks Viljar Loor seesama mees, kes vallutas pallimaailma. Vajadus igas olukorras iseendaks jääda ja kõiges täiust otsida tegigi temast Viljar Loori.“

viljar loor1971. a. liitus Loor Eesti koondise ja Kaleviga, 1975. a. Moskva CSKAga ja Nõukogude liidu koondisega. CSKA (Armee Keskspordiklubi) oli võistkond, keda ei armastatud ei Venemaal aga mujal, sest nad sümboliseerisid palliplatsil sõjaväelist diktatuuri. Kuid mehed, kes selles klubis mängisid, olid parimatest parimad. Ja koondisena võitlesid nad üksteise eest, pundi eest, kuldmedalite nimel. Jutt kodumaa kaitsmisest oli nõukogudepärane jama, mida keegi tõsiselt ei võtnud. Nende mäng oli täiuslik ja Viljar Loor oli täiusliku meeskonna mängija. Viljar Loor oli ainus koondise mängija, kes suutis KP liikmepiletit vältida. Samamoodi ei olnud ta nõus hilisemas elus ühinema ühegi iseseisva Eesti erakonnaga, kelle esindajad ta ühemõttelise ja resoluutse käeviipega minema saatis.

lijarloor1985. a. oli Loori ametlik hüvastijätt Nõukogude Liidu koondisega, 1986. a. Eesti koondise ja Kaleviga. 22. märtsoö 2011. a. lõpetas Viljar Loor ise oma elu. Eesti parimaks sportlaseks ei nimetanud eesti ajakirjanikud Viljar Loori kordagi, vaatamata tema sportlikele saavutustele. Ta oli ju NSV Liidu koondise mängija! Kui olud oleksid olnud teised ja Eesti iseseisev riik, kas Kalevi võistkonnast oleks saanud olümpiavõitjaid? Oleks, oleks, oleks…

Raamatu autor Gunnar Press on suutnud raamatusse mahutada Loori loo kõrval ka Eesti võrkpalli ajaloo, legendaarsest 1968. aasta N. Liidu meistritiitlist kuni liidu lagunemiseni kõigi oma tõusude ja mõõnade ja skandaalidega alates legendaarse noortetreeneri poistelembusest kuni kolme koondislase vanglasseminekuni. Kokkuvõtteks sobiksid akadeemik Heino Liimetsa sõnad: „Sportlane tunnetab, et kolmekümnendaks eluaastaks on ta parimad päevad möödas, ees ei oota teda enam mitte midagi, teda ei ole kellelegi vaja. Sport on viinud inimese katastroofini.

Elle Kasemets

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: