Julian Barnes “Kui on lõpp”

barnesfotoJulian Barnesi peetakse üheks olulisemaks briti nüüdiskirjanikuks.

Eesti keeles on siiamaani temalt ilmunud ainult üks teos- romaan “Maailma ajalugu 10 ½ peatükis”(2003a.), milles kirjanik seab küsimuse alla maailma ajaloo ja pakub välja omaenda versiooni, põimides nii fakte kui ka fantaasiat. Romaane on Barnesil kokku ilmunud 11. Tuntuse tõi 1984 a. ilmunud “Flaubert´i papagoi” –  romaan, mille peategelane, pensionile jäänud arst, kirjutab prantsuse kirjaniku Gustave Flaubert´i elulugu. 2011 a. ilmus ja sai Bookeri auhinna romaan “The Sense of an Ending”.

Eestikeelse pealkirja “Kui on lõpp” sai raamat tõlkija Aet Variku sõnul “lähtudes kõlast ning teose pigem küsimusi esitavast kui vastuseid pakkuvast iseloomust”.

Millest lugu räägib?

barneskuionloppMinategelane on kuuekümnendates mees Tony Webster, kelle kooli- ja üliõpilaspõlv toob meelde kunagised sõbrad ja armsamad.  Sõpru oli algselt kolm- Alex, Colin ja minategelane Tony. Kolmikule liitus hiljem Adrian , kelle ema oli kümne aasta eest minema kõndinud ja Adriani ja tema õe isa hooleks jätnud. Kooli lõppedes tõotasid poisid eluaegset sõprust ning igaüks läks oma teed.

Raamatu üheks sõlmpunktiks ongi Tony kiri, mille ta saatis oma sõbrale Adrianile, kelle hilisem enesetapp teda painab. Romaani sündmustiku käivitab ootamatu teade, et Tony ülikooliaegse armastatu ema on teda miskipärast oma testamendis meeles pidanud. Nii mõnigi mälestus saab uue tähenduse ja sisu, mis omakorda püstitab uusi küsimusi.

Romaan keskendubki suuresti mälu probleemidele – mismoodi mälu aitab ajalugu korraldada meile meelepärasel viisil ja näitab meie elukäiku sellisena nagu me seda näha tahame.

Raamatu teisteks võtmesõnadeks on “vastutus” ja “keskpärasus”.

barnesjoonisMinategelase arutelu lk. 159: “Mida teadsin mina elust- mina, kes ma olin elanud nii ettevaatlikult? Kes ei olnud võitnud ega kaotanud, vaid lihtsalt elul sündida lasknud? Kel olid olnud tavalised auahned unistused ning kes liigagi ruttu oli leppinud sellega, et need täide ei lähe? Kes hoidus haiget saamast ning nimetas seda ellujäämisoskuseks?”

Tony on nüüd pensionil. Tal on korter ja asjad ja paar sõpra, kelle seltsis klaasike juua ja ka mõned naistuttavad. Samas ta tõdeb, et on kaotanud nii noorpõlvesõbrad kui ka oma naise armastuse. Ta on loobunud plaanidest, mida oli kord lootnud ellu viia, ta on elanud nii, et elu teda eriti ei tülitaks. Ja kui armetu see talle nüüd tundus!

Tony otsingud näitavad, kuidas mälu aitab luua müüte, mis lubavad minna elus kergema vastupanu teed; samas aitab mälu neidsamu müüte purustada. Nii ongi minategelase minevik suurel määral tema kujutluste vili.

“Kui on lõpp” on psühholoogiliselt põnev ja mõtlemapanev raamat, milles kaugeltki kõik küsimused ei saa vastuseid ning probleemid lahendust.

Romaan on ilmunud kirjastuses Varrak sarjas “Moodne aeg” 2013. aastal.

Loe veel: Jan Kaus “Eesti Päevalehes”, Valner Valme “Postimehes”, Lagle Palamuse raamatukogu blogis, kolm blogis Loterii.

Ülle Nemvalts

Julian Barnesi foto on pärit siit ja portree pärit siit.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s