Paul Maar “Nädal täis laupäevi”

PaulMaarTartu lastele tuleb külla Paul Maar – tõeline staar.

Paul Maari tunneb tema kodumaal arvatavasti iga laps, ka nende vanemad  on Maari raamatutega üles kasvanud, koguni 14 kooli kannab Saksamaal tema nime. Maari raamatute tegelased Sams (e. k. Laupa) ja koer Bello on saksa laste jaoks sama tähtsad kui koeratüdruk Lotte või Naksitrallid eesti laste jaoks. Eesti keeles on ilmunud kuulsa Samsi-sarja esimese  raamat “Nädal täis laupäevi” (Atlex, 2010).

Paul Maar sündis 1937. aastal Baierimaal, õppis kunstnikuks, tema  esimesed raamatud ilmusid 1960ndate teisel poolel. Paul Maar on väga mitmekülgne autor – ta kirjutab, illustreerib ja tõlgib. Kokku on Maar kirjutanud ja illustreerinud umbes 50 laste- ja noorteraamatut, mitmed neist on jõudnud kinolinale ja teatrilavale, ta on kohtunud lastega maailma kõigil kontinentidel.maarnadaltaislaupaevi

Paul Maari raamatute kõige populaarsem tegelane on kahtlemata Sams, eesti keeles Laupa (Sams on tuletatud sõnast “Samstag”, mis eesti keeles tähendab laupäeva, Laupa on vastavalt tuletis laupäevast). Sams ehk Laupa on tulipunaste juuste ja kärssninaga olend, kes oma välimuselt meenutab ehk pisut Karlssoni. Ta on häbematu ja ninatark tegelane, kes armastab luuletada ja suudab täita soove. Aastatel 1973- 2011 on ilmunud seitse Samsi-raamatut, nende põhjal on tehtud kolm filmi ja arvutimäng.

Tartu kirjandusfestivali Prima Vista ja Goethe Instituudi kutsel  külastab saksa lastekirjanduse elav klassik Paul Maar sel kevadel Eestit. Ta kohtub  lastega 3. aprillil kell 13 Tartu Linnaraamatukogu saalis. Kirjaniku juttu tõlgib ja talle esitab küsimusi Kristel Kaljund. Festivali Saksa kevad raames näidatakse 16. aprillil kl 13.30 Tartus kinos Cinamon tasuta filmi “Das Sams” / “Laupa”(2001).

Täiendav info Paul Maari kohta:
Nädala autori blogi;
Täheke;
Eesti Päevaleht;
Laupa saksakeelne koduleht.
Katkend Samsi-filmist.

Linda Jahilo

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: