Kiiri Saar “Martin Greeni juhtum”

Kummaline raamat see “Martin Geeni juhtum”. Kaanelt pealkirja lugedes assotsieerub see kohe ameerika krimikirjaniku Erle Stanley Gardneriga, kelle raamatud on ka kõik “selle või teise asja juhtumid”. Kaane avamise järel selgub, et raamat on saanud 2011. a. noorsooromaanivõistlusel 3. koha – seega noortele mõeldud lugemine. Seda ta tõesti ongi, järgides kaasaegse noortekirjanduse peavoolu Videviku-sarja stiilis – siin on romantiline armastuslugu  ja üleloomulikud olendid, seekord küll mitte vampiirid, vaid haldjad. Seda osa oli päris mõnus lugeda, kuna  keelekasutus on tunduvalt parem kui angloameerika tõlketeoste puhul. Siinkohal tänu ka raamatu toimetajale Kristiina Ainelole.

Mõneti üllatav oli minu jaoks aga raamatu lõpp, mis on kirjutatud sellises Disney-muinasjutt-multikate võtmes, et lugejate sihtgrupiks sobiks algklasside lapsed – võitlus heade ja pahade haldjate vahel, haldjakuningriigi õukonna intriigid koos vastava disney´liku kõnemaneeriga, mida lugedes võib kõrvus kõlamas kuulda multikale peale loetud teksti:

“Vaat see on juba tõsiselt lõbus, Ma usun, et meie kuningale valmistab parajat nördimust üht haldjat sedasi vandumas kuulda.”
“Muretse parem enda pärast!”
“Mina? Ma arvan, et mina olen küll hetkel viimane olend, kes üldse millegi pärast muretsema peaks.” Ta pühkis oma kauni kleidi lainetavalt varrukalt olematu tolmukübeme. “Järgmisel kuul, suurte marjapidustuste aegu, kroonitakse mind kuningannaks ja see annab mulle võimaluse kogu õukonna elu kardinaalselt ümber korraldada. Ma usun, et inimjaht kui sportlik harrastus võiks täitsa vabalt päevakavasse mahtuda, sest see oli ikka ületamatult lõbus.”

Kangesti tahaks küsida, kas igas loos – eriti tänapäeval ja noortele mõeldud – ikka peab olema nii palju võitlemist ja kaklemist? Või töötab siin ürgne muinasjuttude mall, kus võitlus hea ja kurja vahel on obligatoorne? Õnneks ei olnud selles raamatus võitlemist ülemäära palju, aga lõpp mõjus ikkagi kuidagi kunstlikult põnevuse hoidmise pingutusega, nagu oleks autoril fantaasia otsa saanud.  Selle võimaluse lükkab peategelase suu läbi esitatud vaimukas epiloog ümber:

“Olgu peale. Siinkohal saab mu lugu siis otsa. Kahtlemata veenis juhtunu mind piisavalt selles, et meie kirjus ja mitmekesises maailmas eksisteerib tegelikult märksa enamat kui see, mis on palja silmaga nähtav ja millesse me loomupäraste realistidena, kõikvõimalikest eelarvamustest kantuna, uskuda tavatseme.

Igatahes – kena päeva teile, ja kui te mõnikord siiakanti sattuma juhtute, astuge läbi. Ilmselt pole teil õrna aimugi, kui hästi haldjad küpsetada oskavad.”

Autoritutvustusest loeme, et Kiiri Saar on õppinud raamatukoguhoidjaks, seega hariduselt meie kutsekaaslane. Ilmselt pole ka kõikidel kõrgetel kultuuriametnikel õrna aimugi, kui hästi raamatukoguhoidjad kirjutada oskavad.

Ah-jaa, veel üks mõnus “rosin” – haldjatarist peategelase nimi on Amelie – kohe tuleb meelde samanimelise filmi tegelane, kel olid ka mõned üleloomulikud võimed. Ja lisaks minupoolne soovitus: lugege ka Kiiri Saare debüütromaani “Lepatriinupüüdja”, mis sisaldab samuti ulmelist muinasjutu-elementi vana daami  näol, kes vahetas ära kahe õe – ilmetu, end halli hiirekesena tundva  Jette ja meestemagnetist blondi kaunitari Justine – kesta ja sisu. Ja siis hakkas juhtuma palju lõbusat, mis oli seotud  nende poiss-sõprade Christiani ja Ericuga.

“Martin Greeni juhtumi” saamisloost loe autori reportaažist ajalehele “Hiiu Nädal”, muust loomingust loe autori blogist ja portaalist Tekster. Teiste arvamusi vaata blogidest loterii, ja blogistaja ning ulmekirjanduse baasist. “Lepariinupüüdja” kohta blogidest
loterii, yuki lugemispäevik, segane maailm.

Ülli Tõnissoo

2 kommentaari

  1. […] 15. Justin Petrone „Montreali deemonid“ 16. Sulev Raudsepp „13 kriminaallugu“ 17. Mari Järve „Esimene aasta“ 18. Sulev Raudsepp“„3 kriminaallugu“ 19. Kiiri Saar „ Martin Greeni juhtum“ […]

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: