Kadri Kõusaar “Alfa”

Varem on samas blogis  “Alfast” juba kirjutatud ja kirjutis on saanud tavatult rohkelt kommentaare. Siin siis teine arvamus, mis kommentaariks ilmselt liiga pikk.

Lugemiselamus oli positiivne ja julgen Kõusaare kolmandat romaani soovitada teistelegi. Kuigi viimast pole ilmselt vaja, kuna raamatul on saabumisest saadik kuni praeguseni tekkinud üsnagi pikk  lugemisjärjekord.

Võrreldes eelmise romaaniga “Vaba tõus”, mis mulle ka oma müstilise hõngu tõttu meeldis, on autori fabuleerimisoskus ja sõnavaldamiskunst ikka edasi arenenud. Samuti on avardunud  käsitletud   teemade ring, mis puudutab kõike päevakajalist ja mille abil mina poliitikakauge inimesena, kes ei armasta  eriti välis- ja sisemaa uudiseid nende enamuses  negatiivse värvingu pärast meediast manustada, hakkasin huvituma Iisraeli-Palestiina suhetest, antisemitismist, terrorismi ja islami seotusest või mitteseotusest, Breiviki manifestist, dispuudist samasooliste abielude üle jm. päevakajalisest meedias peegeldatust. Silma- ja huviring on Kõusaarel lai, alates Ron Jeremyst kuni al-Qadirini, Koraanist  “Kuritöö ja karistuseni”.

Ääremärkuseks niipalju, et meie “Nädala autoris” toodud  kuritöö ja karistuse teemat puudutav katkend on tegelikult Anna unenägu, mis on tingitud ilmselt temaga eelnevalt juhtunust. Romaanis põimuvad tihti Anna unenäod olmelise reaalsusega, tänapäeva maailmas juhtuv eeldatavalt tulevikus juhtuvaga. Sellega meenutab raamat mulle Mihkel Raua fantaasiat põnevikus “Sinine on sinu taevas”.

Kas raamatu peategelane on alfa-(emane)? Ses suhtes küll, et teda tõmbab oma elukaaslaseks ja tulevase lapse isaks alfa-isast otsima, mida põhjustab esimese lähisuhte jälg, aga muus osas – meelekindlus, külm analüüsi- ja otsustusvõime, arrogants, julgus olla hädaolukorras julm, võimukus – on ta ise pigem isane kui nii tohib väljendada. Ja sellega ta peletab alfad endast eemale ning tõmbab ligi just beetad, kuna vastandite tõmbumise seadus kehtib, tahame siis seda tunnistada või mitte. Naissoost alfal peaks ikkagi  prevaleerima eelkõige naiselikud omadused, milleks nt. võimukus kohe kindlasti ei ole.

Autor kõneleb sel teemal  nii: “Ühel varahommikul, kui väsimus ja alkohol olid ära pühkinud tsensuuri ja enesekriitiks, oli üks alfasõber Annale soigunud: “Kas sa tõesti usud , et kusagilt ilmub välja prints valgel hobusel? Vaata lihtsalt keegi, kellel on  head geenid, ja okei, cash´i võiks ka olla, aga nagunii saab su lapse isaks maailm ise! Alfad tõmbavad ringi ja beetad on sinu jaoks igavad. Võta alfa geenid ja kasvata laps erinevate beetadega üles”. Anna noogutas – jah, miks mitte, kuigi alustuseks võiks proovida täispanka. Aega veel oli. Aega oli.”

Mulle meenutas Anna väga Maarja Kangro novellikogu “Ahvid ja solidaarsus” kangelannasid. Samuti nagu kirjanduskohviku arutelul taheti kangesti Maarja Kangro naistegelasi samastada autoriga, kipub see ilmselt nii olema meediakajastustes Kõusaare Annaga. Kas see aga nii on ja kas autor teeb enda isiku pealt copi-paste või fantaseerib, selles on küsimus… Ja sel polegi ehk suuremat tähtsust, kui loetav  on haarav ja nauditav.

Aga et ikka kriitikat ka näpuotsaga puistata, siis isiklikult mulle ei sobinud raamatu algupoolel mastrubatsiooni-teema, vist seepärast, et tuletas meelde Kivisildniku hiljutisi sõnavõtte meedias ning lõpupeatükk “Tagasitulek “ langes mu meelest üldisest stiilist välja ning tundus otsekui laen paljukirutud anglo-ameerika rikaste ja ilusate seebikatest/naistekatest segatuna ulmeliste  elementidega “Vaba tõusust”.

Kõusaarele tahaksin kindlasti vastu vaielda tema suhtumise pärast taimetoitlastesse ja krišnaiitidesse –  kõik nad ei ole ullikesed!

Lisamaterjali:

Fagira D. Morti arvamus.
Delfi Rahva hääl Rosalie Vee aga arvab nii.
Seesamune Delfi on avanud isegi Kõusaare teemalehe, kus võib leida materjali seinast seina, muuhulgas teemal Kõusaar ja Cartland, kommijad süüdistavad Kõusaart isegi vandenõuteoorias eesti rahva väljasuretamiseks jne. jne.

Ülli Tõnissoo

Advertisements

One response to this post.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s