Michael Crichton “Järgmiseks”

Michael Crichtoni romaan “Järgmiseks” on segu tõelisusest ja väljamõeldisest või siis tõelisusest inspireeritud väljamõeldis. Michael Crichton uurib geenimanipulatsioonide eetilisi, moraalseid ja õiguslikke tagajärgi ning seda, milline võiks olla tulevik. Lugu koosneb paralleelsetest story-line´idest, millest osa on väljamõeldis ja osa pärit tegelikkusest. Raamatut läbib terav ühiskonnakriitika, põhiliselt kritiseeritakse USA seadusandlust, mis võimaldab geenide patenteerimist ja… inimkudede kaubastamist. Üsna puust ja punaselt tehakse selgeks, et tegelikult satub see vastuollu USA konstitutsiooni 13. paragrahvi parandusega, mis keelustab orjapidamise.

Peamisteks tegelaskujudeks on transgeenne ahv – poiss Davy, kes on loodud inimgeenide sisestamisega šimpansi embrüosse, matemaatiliste võimetega  papagoi Gerard ning orangutan, kes oskab vanduda mitmes keeles. Raamatus arutletakse ka geenide patenteerimise eetilisuse ja selle üle, mida see võib tulevikus endaga kaasa tuua.

Michael Crichton (1942 – 2008) on mitmeid kirjandus- ja filmiauhindu saanud kirjanik ja filmitegija.  Enim tuntud on ta “Jurassic Park´i” autorina, kuigi kokku on tema osalusel filmitud 13 mängufilmi.

Crichton on hariduselt bioloog: lõpetas Harvardi kolledži cum laude, MD Harvardi Meditsiinikoolis ja  hiljem sai bioloogias ka doktori kraadi. Seega on autor teema käsitlemisel üsna kompetentne.

Kokku on Crichton kirjutanud 23 raamatut – nendest eesti keeles on ilmunud “Andromeda“, “Sauruste park“, “Suur rongirööv”  ja “13. sõdalane “. Tema raamatute järgi on filmitud 8 filmi (nende hulgas” The Andromeda Strain”, Universal, 1971,  “Gongo”, Paramount, 1995, “Lost World: Jurassic PArk II”, Universal, 1997)

Romaani “Järgmiseks” lugemine inspireeris mind looma animeeritud lühisarja GMO teemal, mille treiler/sketši leiate siit.

Autori ametlik kodulehekülg.
wiki

Vladimir Brovin

One response to this post.

  1. […] Meist « Michael Crichton “Järgmiseks” […]

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: