Maggie Stiefvater “Värin”

Maggie Stiefvater “Värin” / inglise keelest tõlkinud Stella Timmer .- Tallinn : Tänapäev, 2010

Grace ja Sam: tüdruk ja hunt – neist on peaaegu võimatu koos mõelda või neid koos  ette kujutada. Ometigi on teil ees lugu armastusest – selle tunde tekkimisest kuni õnneliku lõpuni.

Grace satub huntide kätte, kes ta siiski ellu jätavad, sest üks hunt karjast astub tema eest välja. Palju aega hiljem selgub, et tegemist polnud päris metsloomade vaid libahuntidega. Ühele neist hakkab tütarlaps väga meeldima, kuid inimesed ja libahundid ei kuulu samasse maailma. Lugu areneb nagu laste muinasjutt – kes ei teaks lugu sellest, kuidas konn pärast suudlust kauniks printsiks muutub. Nõnda ka Grace, saades teadlikuks oma armastatu kuulumisest libaolevuste maailma, peab tegutsema julgelt ja kiiresti, et mitte noormeest igavesti kaotada.

Selles loos on põnevust, üleloomulikke sündmusi, palju tundeid ning mis peaasi – õnnelik lõpp!

Ädu Neemre
Ilmunud algselt blogis.

Tegemist ühega seeriast (minu poolt antud hinnang, ei pretendeeri ülimale tõele) “pubekas ja tema armastus üleloomuliku kallima vastu”. Siiski selle vahega, et seekordne üllitis kannaks peaaegu välja tiitli ilukirjandus, ehk siis tõsiselt nauditav lugemine ja mitte ainult easy story teemadel, vaid üldse, ka arutlused, taust, olustik, õhustik olid kuidagi välja peetumad ja põhjalikumalt läbimõeldud kui eelolnutel.

Story ise keerleb ümber libahuntide ja nende elukorralduse, kusjuures peategelaseks tüdruklaps, kes kõigi eelduste kohaselt oleks pidanud kuuluma karja ridadesse, kuid mingil põhjusel muundumist ei toimunud. Lahendus miks ei toimunud, no jah… see oli vast kõige nõrgem lüli loo juures, aga seda ma ei saa ju ette rääkida.

Tüdrukut paeluvad tema kodu ümber uitavad hundid kinnisidee tasandil, eriti üks konkreetne hunt, kes – üllatus, üllatus – ostub kenaks noormeheks. Sisuliin ise ei ole eriti originaalne ega midagi, kuid asi on kuidagi asiselt kirja pandud, nii et banaalseks kätte ei lähe ja häbi ka ei hakka.

Kaanekujunduse kohta tahaks ka natuke kobiseda, iseenesest pole hullu kedagi, mulle isegi meeldib … aga mitte selle raamatu juures. Ehk siis sisu ja kaas ei ole tükid samast puzzlest.

Kui kellelgi kahtlusi tekkis, siis ausalt, valgusaasta jagu parem kui eelmised selle seeria raamatud.

Svea Sõrmus
Ilmunud algselt blogis.

Ühinen eelpool kirjutajatega, et see raamat tundub olevat sarjast “neidude armulood müüdi-maailma kuuluvate noormeestega” üks paremaid. Tooksin välja kaks momenti, mis mind selle raamatu juures eriti võlusid:

1. Ülesehitus. Romaani minategelased on Sam ja Crace kordamööda. Kuigi selles ei ole ju midagi nii väga uut (võrdluseks näiteks Mervyn Jonesi “John ja Mary”), andis kahest vaatepunktist loo jutustamine palju juurde nii tegelaste kui tegevustiku avamisele ning mõjus üsna värskendavalt.

2. Libahundi-teema. Mulle meeldib see eesti rahvajuttudest pärit libahundi-kontsptsioon, et otsustad ise (tõmbad naha selga ja lähed, abivahendina nõiasõnad, lippamine ümber halli kivi või mõned kukerpallid) ja see, milline hunt (naabri lammaste murdja, jäneste jahtija või mööda metsi silkaja) sinust saab, sõltub sellest, milline inimene sa oled. Kõige paremini on seda minu meelest ära kasutanud Aino Kallas oma “Hundimõrsjas”. Selles raamatus puudus küll vabatahtlikkus (mida ka eesti juttudes alati pole), aga oli sõltuvus inimese ja hundi iseloomude vahel. Ka oli sisse kirjutatud oht hundiks jäädagi. Kokkuvõtteks oli libahundi-teema selle raamatu piires suhteliselt usutav.

Tiina Sulg

Maggie Stiefvateri kodulehekülg.
“Värna” kodulehekülg.

 

Advertisements

5 kommentaari

 1. Posted by George on 4 jaanuar 2011 at 17:56

  See on jumala hea raamat-.-

 2. Posted by Alli on 12 jaanuar 2011 at 18:15

  Kas keegi ei oskaks öelda kuna ilmub järg sellele raamatule, ma tean et järg on ilmunud inglise keeles aga kuna võiks see ilmuda eesti keeles, ja kas üldse ilmub?

  Ette tänades

 3. Posted by elsa on 6 märts 2013 at 17:13

  Olen lugenud ära kõik osad. Minu arust oli väga lahe sari.(raamatute ja fantaasia friik):-).

 4. Posted by elsa on 6 märts 2013 at 17:14

  Ja Alli ilmub

 5. […] Maggie Stiefvater “Värin” 74.Lili St Crow “Veidrad inglid” 75. Stephenie Meyer “Bree Tanneri lühike teine […]

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: