Anna Gavalda “Näpatud tunnid”

“Tundsime kõik neljakesi, et see, mida me kogeme, on justkui kingitus. Ajapikendus, vahepala, napid halastushetked. Teistelt näpatud tunnid…
Kui kaua leiame veel jõudu kiskuda end aeg-ajalt lahti igapäevaelust, et tõmbuda meie oma maailma?Mitu luba elu meile selleks veel annab? Mitu pikka nina meil õnnestub elule veel teha? Mitu hetke kokku kraapida? Millal me ükskord üksteist kaotame ja kuidas sidemedmeie vahel lõdvenevad?
 Mitu aastat on veel jäänud, enne kui me vanaks jääme?”

Jälle on tõlgitud üks Anna Gavalda tundelistest ja mõtlemapanevatest raamatutest. Lugu räägib kahest õest ja kahest vennast. Simon, Garance ja Lola – kolm täiskasvanud õde-venda – põgenevad sugulase igavast pulmast ja lähevad külla oma noorimale vennale Vincentile, et tunda end taas nii nagu lapsepõlves. Raamatus meenutatakse erinevaid seiku möödunust, mille kaudu selgub lapsepõlves kogetu ja seeläbi  arenenud iseloomud ja suhted. Mõneks tunniks unustavad õed-vennad igapäevaelu probleemid ja meenutavad ehk pigem tunnetavad lapsepõlves kooselatud aegu. See on lugu lapsepõlves tekkinud tugevast seosest, nö. “oma ringist”, millest väljapoole jääv tekitab kohati kaastunnet, huumoriga segatud mõistmist kuid ka kohusetunnet ja vajadust eluga hakkama saada.

Lugedes raamatut mõtlesin, kas kolmekümneselt tundsin sama – soovi olla taas lapsepõlves. Vist mitte. Tänapäeval küll. Mis on siis muutunud? Meie jaoks ei olnud kolmekümneselt maailm avatud. Perekondlikud sidemed olid tugevamad. Alles elu avatud maailmas toob igatsus kohtuda tihedamalt õdede-vendade, endiste sõpruskondadega, tunda taas neidsamu tundeid mida kunagi lapsepõlves, mõelda asjade üle, mis loob tunde lapsepõlve muretuse ja otsingute ajast.

Raamat on kirjutatud haaravalt, see on ühe õhtu lugemine, mis loob igati helge tunde, annab mõtteainet ja tekitab soovi teha midagi, mis peletaks igapäevarutiini.

Halliki Jürma

Advertisements

3 kommentaari

  1. Posted by Krõõt Kaljusto-Munck on 14 oktoober 2010 at 09:35

    “Näpatud tunnid” on väga mõnusat meeleolu loov raamat. Seda kätte võttes peaks unustama ära kirjaniku teose “Koos, see on kõik”, sest “Näpatud tunnid” on üks alguse ja lõputa meeleolupilt. Lugeja paneks justkui mängima raadio ja kuulaks järjejutu üht osa.

  2. […] ja  Laurent Graffi “Õnnelikud päevad”), Halliki Jürma (Anna Gavalda “Näpatud tunnid”) ja Tiina Sulg (Julio Llamazaresi “Kollane vihm” ja Albert Sánchez Piñoli “Külm […]

  3. […] Ekspress Lugemissoovituse blog Raamatukogihoidja lugemissoovitus […]

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: