Lois Lowry “Andja”

“Andjas” kirjeldatakse utoopilist tulevikuühiskonda. Tegevus toimub Samasuses, kus inimestel ei ole vaja teha valikuid ega otsuseid, sest kõik otsused tehakse ära Vanemate Komitee poolt. See komitee määrab ära, mis elukutse keegi saab, kes kellega koos võib elada ja perekonna moodustada, mis saavad laste nimedeks jne. Samasuses elatakse must-valget elu, nii sõna otseses mõttes, st värve inimesed ei näe,  kui ka kaudses mõttes – kõik teavad, mis on hea ja mis on halb, keegi ei ületa ettenähtud piire, sest sellele võib järgneda Väljasaatmine. Selles ühiskonnas ei ole põlvkondade mälu, ei ole teadmist, kuidas kunagi elati, ei ole juturaamatuid, ei ole muusikat. On vaid reeglid, milledes ei kahelda ja mille järgi elatakse. Samasuses hakkavad toimuma muutused, kui 12-aastane Jonas õpib tundma tõde ja pealtnäha perfektse kogukonna süngeid saladusi. Lummav ja mõtlemapanev raamat.

Raamat on Newbery medali laureaat. Igal aastal antakse välja üks Newbery medal, mis läheb parimale Ameerika Ühendriikides ilmunud lasteraamatule. See on kõige esimene lastekirjanduse autasu maailmas, mida on välja antud alates 1922. aastast.  “Andjale” omistati see autasu 1994. aastal. Lois Lowry kodulehte uurides selgus, et tegemist on omamoodi triloogia esimese raamatuga. Loodetavasti ilmuvad ka kaks ülejäänud raamatut peagi eesti keeles.

Triinu Univer
Ilmunud blogis

Muljeid veel:
Ott Kilusk Eesti Ekspressis
Blogis Lihtsad katsetused
Jaanika Palm Lastekirjanduse keskuse lehel
Hanneleele Kaldmaa ajakirjas Lugu 2010 nr. 3

Advertisements

One response to this post.

  1. Vaieldamatult oli “Andja” puhul tegemist minu jaoks erakordse raamatuelamusega sel aastal. Üks vaieldamatu lemmik. Rõõm tõdeda, et võib ehk oodata ka järge!

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: