Jüri Annist “Laisa aedniku aed ehk raamat mugavale aiapidajale”

Nii see aiapidamine käibki nagu kaanepildilt näha. Raamatu autoriks on Jüri Annist. Raamat on ilmunud sarjas Aedniku ABC . Fotod: Jüri Annist, Ann Tenno, Priit Grepp, Sulev Savisaar. Kujundaja: Mai Grepp. AS Ajakirjade Kirjastus, 2006.

“Laisa aedniku aed” on minu meelest parim pealkiri aiandusraamatule. Sellega võiks kõlaliselt võistelda ehk vaid 1891. aastal välja antud Ado Grenzteini “Elumaja ehe”. Ma tean, et mu sõbrad on seda laisa aedniku raamatut lugenud ja vastastikku kinkinud (kahjuks küll mitte mulle) ja nüüd saab seda siis ainult raamatukogust laenutada.

Kelle aeda ma ka siiani külastanud olen, ikka teatab aiaomanik, et ah, mis nüüd mina, ma olen selline laisk aednik. Ise rivistab pilguga rohuliblesid. Nii et see raamat on vastuolulisele unistavale ja samas ratsionaalsele aednikule meis.

Kohe alguses tutvustatakse kolme tingmärki: “laiskuri lemmikud”, “võiks soetada, kuid kaalu enne põhjalikult nende plusse ja miinuseid”, “jäta ostmata”. 2007. aasta Äripäev kirjutab, et Jüri Annisti puhul on meil tegemist keemikust aednikuga. Kui minna Calmia Istikuäri kodulehele, siis leiab sealt püsikute nimekirjast väga napisõnalisi, aga paljuütlevaid kommentaare nagu “hukkus kohe”, “hukkus mitu korda”, “ei meeldinud”, “hukkus kiiresti”. Esimene mulje on nagu laul “Kiri kodukandist” (esitaja Tõnu Tepandi), tegelikult satub selliseid hoiatusi nimekirjas olevate taimenimetuste taha harva. Lugedes raamatu tingmärke, tuli see kõik kenasti silme ette, sama lakooniline ent tõhus stiil.

Sisukord:
· Heitlehised puud ja põõsad – laiskuri aia põhielanikud
· Okaspuud – istuta endale ja soovita sõbrale
· Kui sa ei suuda loobuda kiviktaimlast
· Lillepeenar – aia kohustuslik koostisosa
· Mõned kõrrelised on ju täitsa kenad
· Elulõngad – võta stoiliselt, vali vähenõudlikud
· Turbapeenar – väeta, varja ja naudi
· Ronijad ronigu ainult sinna, kuhu vaja
· Laiutajad jäta ostmata
· Kaunis õuemuru niitja pilgu läbi
· Õõtsik – kas sellist tiiki sa tahtsidki
· Multš – kas looderdaja taevamanna
· Mureks kaelas
· Koera aeda sobitamine

Kokku ainult 15 peatükki. See võiks olla ka laisa lugeja raamat, sest leheruumi ei raisata. Kõik on üks asjalik ent muhe nõuannete rida. Alustame laiskuri lemmikutest: laiskuri aia põhielanikeks on heitlehised puud ja põõsad, sest et neil on mitmeid häid omadusi:
· Juba üksainus puu või suurem põõsas täidab kenasti aiaruumi. Võrdle vajamineva lilletaimede hulgaga…
· Nende abil saab oma aeda kergesti ja loomulikul viisil erinevateks tsoonideks jagada.
· Parimatel nende hulgast on õied, lõhn, värvid jne.

Järgneb see osa, mida sa peaksid teadma puudest ja põõsastest nii palju, et saaksid muretu aednik olla.

Okaspuud. Sulle tuletatakse meelde, et nende okkad pudenevad, nad tolmavad kõvasti, nad tahavad natuke pügamist, nad ei andesta sinu vigu (tere tulemast klubisse!), nad vajavad kevadel päikesevarju, koerad-kassid teevad neile liiga. Ja nagu paljusid asju siin ilmas saab okaspuid jagada kolmeks: I grupp – muretule, II grupp – hoolitsejale, III – aiafännidele. Nt nulg kuulub I gruppi, kadakad II gruppi, III gruppi kuuluvad seedrid, küpressid, hõlmikpuu jm. Aga:
· Nad ei aja juurevõsusid.
· Pole vaja lehti riisuda.
· Nad on pikaealised.

Kui sa ei suuda loobuda kiviktaimlast, siis loe hoolikalt neljandat peatükki, mille lõppu on lisatud ka väike nimekiri sobivatest taimedest. Lillepeenra rajamisest on pikemalt juttu klassikalise püsilillepeenra tagarea taimedest. Neid soovitab autor ka soolotaimedeks. Kõrreliste valik laiskuri aeda sõltub pinnasest. Üldjuhul on nendega palju jantimist ja nii on selles raamatus sõelale jäänud mõned üksikud omapärase välimusega taimed.

“Laisa aedniku aed” sisaldab siinkirjutaja meelest lisaks kahte olulist peatükki, mis oleksid soovitavad kõigile neile, kes nurisevad muruniitmise üle või plaanivad oma rajatavasse maakodusse koera võtta. Niisiis peatükk niitmisest:
· Kui palju muru, missugune ja kus?
· Kui sageli niita?
· Millega niita? (asjalik ülevaade niidukitest, tutvuge enne ostmist kindlasti)
· Kuidas niita? (joonis!)

See on esimene aiandusraamat, milles antakse nõu koeraomanikust aiapidajale, kuidas koera aeda sobitada. Muuhulgas ka: “Ära kunagi anna koerale halba eeskuju! Piisab, kui astud koera juuresolekul paar korda üle madala piirdeia või sagid rohides kiviktaimlas ringi ning taiplikule koerale on kohe selge, et aed on mõeldud ülehüppamiseks ja kiviktaimlast tuleb midagi välja kraapida!”

Algaja aednik võiks nüüd veel aja maha võtta ja alustada oma aia rajamist sellest raamatust. “Laisa aedniku aed” räägib möödaminnes ning ilustamata hädadest, mis teid tabada võivad, kui te olete otsustanud loodust omatahtsi toimima panna. Jagab lihtsaid nippe ja mõjub värskendavalt. Ja te võite ju alati murule pikali visata, jalad risti panna ja lihtsalt taevasse vahtida.

Merike Karolin
Ilmunud algselt blogis.
Raamatust annab aimu Jüri Annisti artikkel “Laisa aedniku aed”.

Foto Halliki Jürma

One response to this post.

  1. Väga lahe kokkuvõte! Tekitab kohe huvi, kuigi endal aeda esialgu polegi…… Eriti armas ja audentne on pilt taksist – mu vanematel on täpselt selline tegelane aias ringi laskmas.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: