Heiki Vilep “Hirm”

Seni põhiliselt lastekirjaniku ja luuletajana tuntud Heiki Vilepilt on ilmunud täismõõdus proosaraamat täiskasvanutele. Romaan “Hirm” on oma ülesehituselt väga huvitav – kahekordne raamjutustus, kusjuures  kõik kolm lugu on kirjutatud erinevas žanris. Siin on koos pereprobleeme käsitlev nn olmeromaan, kriminaalromaan ja ulmeromaan. Mulle isiklikult tundub, et lõpuks jääb prevaleerima ikkagi ulmeelement. Pikalt ma raamatut lahti seletama ei hakka, siis pole huvitav lugeda.

Aga seda ütlen küll, et lugemis- ja avastamisrõõmu peaks sealt leidma üsna suur  lugejakontingent. Juba autori keel, mille ilmselt pikk lastele kirjutamise periood on lihvinud väga konkreetselt arusaadavaks, täpseks ja piltlikult elavaks, on nauditav. See aitab hästi orienteeruda erinevais süžeeliinides. Samuti on sümpaatne teksti liigendatus parajas mahus ilmekate pealkirjadega peatükkideks – kogu  teos mõjub osaliselt selle vormivõtte tõttu eriti haaravalt. Pean tunnistama, et ma lugesin selle ühe õhtuga kordagi käest panemata hoobilt läbi.

Raamatule annab pisikese infoboonuse  lisatud Heiki Vilepi seni ilmunud teoste loend ja Hannes Varblase järelsõna, mille tsitaadiga lõpetan:

“Olmeproosat, žanriulmet ja krimkat ühendada iroonilislihtsustatud tervikuks pole sugugi lihtne. Eriti, kui eesmärgiks on ka loetavus. Kirjutada filosoofilise alatooniga romaani, kasutades alaväärtustatud žanride atribuutikat, pole kerge ülesanne. Selleks peab olema taju ja küllaltki täpset žanripiiride tundmist, kust saab edasi minna üldistavale hägustamisele, millest võib kooruda kujutluspilte, mis võivad võtta reaalsusestki õõvasemaid kontuure
… Järelsõna kirjutajal pole mingit tahtmist ega kohustust seda romaani dekonstrueerida. Lugeja lugegu nii, nagu tema sellest aru saab. Võib lugeda ju kolme või nelja erineva süžeeliinina, võib lugeda eluna, mis igal inimesel, nagu kirjanikulgi on ja jääb arusaamatuks, lahendamatuks mõistatuseks.”

Ülli Tõnissoo

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: