Simon Holt “Neelatud”

Simon Holti raamat “Neelatud” haarab lugeja päris kenasti kaasa. Tahaks mõnuga arutada raamatu sisu ja urgitseda selle pisiasjade kallal, aga paraku on seda jõudnud lugeda vaid vähesed huvilised, nii et hoian avastamisrõõmu neilegi. Natuke siiski.

Raamatu peategelaseks on teismeline Regina, kes pärast ema lahkumist on võtnud enda peale pereema rolli ning hoolitseb isa ja väikevenna eest. Talle meeldivad hirmsasti õudusfilmid, jubejutud ja ta loeb isegi oma vennale Henryle unejutuks kollilugusid. Ühel päeval ilmuvad aga varem vaid kummalises käsikirjas olnud painajad Regina maailma ja talle jääb vaid kaks võimalust – kaotada oma vennas ja jäädagi hirmu tundma või saada jagu oma kõige pelutavamatest hirmudest ning poiss päästa.

Mulle meeldis see, et peategelaseks on täiesti tavaline tüdruk. Ei ole tal mingeid erilisi võimeid, ta tunneb hirmu ja käitub nii, nagu seda teeks suur osa inimestest. Natuke tüütu on küll see hoolitsusest ilma jäetud orvutüdrukust perenaise kuvand (just nagu nt Bella Videviku-saagas, kes oma isa eest hoolitseb) ja siis see mina-olen-kole virin, aga eks stampidega tuleb lugedes sageli rinda pista. Köitvad on raamatu pahategelased neeljad – algul tundub, et tegemist on vaid vaimolenditega, aga oh! mingil hetkel võib üht neist ka lihalisel kujul näha saada, kusjuures minu arust on teda päris põneva elukana kirjeldatud (mulle tõi ta kohe meelde “Viienda elemendi” elevandisugemetega seljalekoputaja).  Samuti tõmbab kaasa see, et neeljatega ei saa võidelda pärismaailmas, vaid selleks pannakse proovile hoopis  mõttemeel.

Hallutsinatsioone tekitavaid ja hirmudele rõhuvaid tegelasi on raamatutes ikka olnud, aga minu jaoks oli pelutavalt huvitav maailm, mille neeljad Henry meeles tekitasid. Poiss on alles kaheksane, aga tema meeles olevad pildid panid küll mõtlema sellele, mida kõike meie peas võib olla. Kui varem oli ehk isegi mingil moel võimalik kontrollida hirme, mille enda sisse lasid, siis tänapäevases infomüramaailmas ei oska enam isegi aimata, millised pildid meelde süvistuvad. Telepildist ja arvutiekraanilt võib silm ju ainult murdosakeseks sekundiks tabada pildi, mis hiljem hakkab endale tähendust otsima ja end peas lahti kerima. Samamoodi satuvad sageli pilgu alla sõnad, mille tahaks endast hoopis kaugemale lükata.

Raamatus on väga ilusaid sõnaleide. Näiteks seesama kahjaöö, mil neeljad üldse maa peale tulla saavad. Minul seostub see sõna talve ja jahedusega, samas on see aga millegipärast negatiivse kõlaga ja tekitab pelgu. Jõuluvana sel ööl küll ei ootaks. Samuti on kena leid neeljad. See on selline veniv ja meelitav sõna. Ei tahaks neile küll sugugi lähedale sattuda, aga samas tõmbavad nad ligi nagu sireenid. Üks sõna lõi aga hirmsasti tagant üles – lisatekk. No ma pole iial kuulnud, et mõni eestlane ütleks oma lapsele, naisele või armsamale, et ma toon sulle lisateki. Ikka paneb ema lapsele peale veel ühe teki või toob lisaks teise teki. Talvel külmaga magasin kolme tekiga. Üks neist oli siis ehtne tekk (või tavatekk?), teine lisatekk ja kolmas lisalisatekk?

Üks tüütu asi on selle raamatu puhul muidugi ka see, et tegemist on jälle triloogiaga. Kahtlustasin seda raamatu lõpu poole jõudes ja Pegasuse kirjastuse kodulehekülg kinnitas fakti. Tahaks lugeda mõnd hoogsat teost, mis suudab end ära lõpetada! Isegi kui kõik selle sarja kolm osa mulle korraga pihku pista, siis urjuhitaks ma selle peale. Raamatu poolelijäävad otsad tunduvad küll põnevad ja ilmselt loen ma järjed läbi ka, aga raamatuelamus on tegelikult rikutud. Võib-olla on selline ülepaisutamine ja lõpetamisvõimetus ka selle infomüramaailmaga seotud. Nüüd kasvab ju igale asjale internetis üks oks siia külge ja teine teisele poole ning lõppu ei paista millelgi.

Kaja Kaldmaa

2 kommentaari

  1. Posted by Ellukas on 4 mai 2013 at 11:43

    Kas Eestis on selle raamatu kolmas osa ka väljas? JA mis selle raamatu nimi üldse on???

  2. Posted by sulepuru on 6 mai 2013 at 12:32

    Ellukale – eesti keeles on küll teine osa (“Pööripäev”), kolmas osa (“Fearscape”) on meie majas olemas ingliskeelsena.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: