Mart Kivastik “Kurb raamat”

Kivastiku viimatine jutukogumik keskendub elu traagilistele momentidele. Lugeja ees rulluvad lahti nukra alatooniga juhtumised, mida kõiki võiks vaadelda kui kurbuse erinevaid tahkusid. Ikkagi on kaheldav, kas autori eesmärgiks on selle juba pealkirjaski ilutseva omadussõna avamine. Pigemini püüab autor oma lugude kaudu näidata, mil moel on elutervik iseenesest kõigest kurvastusväärsest läbi imbunud. Oluline on sealjuures see, mida see “kurb” autori elutunnetuse kohaselt üldse tähendab.

kivastikurbraamatTegelasgalerii on lugude läbilõikes väga kirju. Meie ette ilmuvad teiste hulgas autor ise oma lapsepõlves, mõne Lutsu raamatukogu Vaikse Nurgakese lärmakamad kunded, fanaatikuist kalamehed, D’Artagnan, Ants ja Grete. Niisiis on lugude aeg-ruum paigutunud erinevalt, teinekord esineb suisa ajatut ümbrust. Sealjuures paistab silma kuivõrd avara spektriga on autor kõigi nende lugude ühendslüli – elutraagikat – mõõtnud. Meeleolu toonid vahelduvad kõige traagilisematest koomilisteni. Neil lehekülgedel leidub küllaldaselt autobiograafilisi sugemeid, siiraid suhtumisavaldusi ja krutskirikkaid fantaasiavälgatusi. Suure vilumusega poeb autor oma tegelaskujude hinge ja avab maailma nende tunnetustasandilt. Kõik see kokku panduna on mustvalge ja kirev virr-varr, nukkerkoomiline segu, mille kaudu kujutatav elutraagika sisaldab endas alati tublit annust huumorit. Mida süngem on inimese saatus, seda tumedatoonilisem huumor, mis varjuna eluteed mööda kaasa ronib. Mulle tundub, et see, tihti ennast peitma kippuv elukas ongi antud juttude peategelane.

Teravate fataalsete ootamatuste kõrval leidub ports pehmet nostalgiat tagasivaatega kadunud lapsepõlvele. Puhtasse ja ülevasse armastustraagikasse ristab Kivastik skisofreenilist suhestikku, mis tihti lugeja ootustasandil mänglevalt kukerpallitab (“Ants ja Grete”). Kivastiku lustakas ja tabav stiil on muhelemapanev ja mõnus (eriti loos “Endspiel”) – seegi põhjustab naeruturtsakaid, kui hoida käes raamatut pealkirjaga “Kurb raamat”.

Inga Sapunjan

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: