Tomás Eloy Martínez “Püha Evita”

Tomás Eloy Martínezi romaani “Püha Evita” aluseks on Argentiina esileedi Eva Peroni (1919-1952) lugu.
Kes arvab, et tegu on järjekordse Eva Peroni eluloo ümberjutustamisega – a’la ajalehepoisist miljonäriks (siinkohal agulitüdrukust esileediks) – see eksib.

Evita suri 1952. aastal. Kaitsmaks teda peronismi vastaste eest ja tema legendi surematust, valmistas palsameerija kolm ülitäpset koopiat Evita surnukehast. Peale president Peroni kukutamist algab põgenemine ja surnukeha peitmine uue võimu eest, mis üritab kõik peronismi jäljed hävitada.puhaevita
Kirjanik püüab anda ka seletuse, kuidas tekkis rahvast hullutav Evita-kultus, oli see massipsühhoos või midagi muud? Miks tabasid Evita surnukehaga kokkupuutunuid needusena traagilised õnnetused?

Martinez, kes ajakirjanikuna on uurinud peronismi käsitlevaid dokumente, intervjueerinud kindral Juan Peroni (Argentiina president 1946-1955) ennast, ei paku lugejale puhast ajaloolist, faktilist tõde. Kirjanik segab ajaloo oma fantaasiaga ja seda isegi nii hästi, et sünnib uus Evita lugu, mis aga kirjapandud sellise üksikasjalikkuse ja täpsusega, et te ei kahtle hetkekski selle tõesuses.

Annika Hramov

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: