Tomás Eloy Martínez “Püha Evita”

Tomás Eloy Martínezi romaani “Püha Evita” aluseks on Argentiina esileedi Eva Peroni (1919-1952) lugu.
Kes arvab, et tegu on järjekordse Eva Peroni eluloo ümberjutustamisega – a’la ajalehepoisist miljonäriks (siinkohal agulitüdrukust esileediks) – see eksib.

Evita suri 1952. aastal. Kaitsmaks teda peronismi vastaste eest ja tema legendi surematust, valmistas palsameerija kolm ülitäpset koopiat Evita surnukehast. Peale president Peroni kukutamist algab põgenemine ja surnukeha peitmine uue võimu eest, mis üritab kõik peronismi jäljed hävitada.puhaevita
Kirjanik püüab anda ka seletuse, kuidas tekkis rahvast hullutav Evita-kultus, oli see massipsühhoos või midagi muud? Miks tabasid Evita surnukehaga kokkupuutunuid needusena traagilised õnnetused?

Martinez, kes ajakirjanikuna on uurinud peronismi käsitlevaid dokumente, intervjueerinud kindral Juan Peroni (Argentiina president 1946-1955) ennast, ei paku lugejale puhast ajaloolist, faktilist tõde. Kirjanik segab ajaloo oma fantaasiaga ja seda isegi nii hästi, et sünnib uus Evita lugu, mis aga kirjapandud sellise üksikasjalikkuse ja täpsusega, et te ei kahtle hetkekski selle tõesuses.

Annika Hramov

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: