Reiner Brockmann “Teosed”

brockmannteosedd

Teised tehku teisiti, mina
tahan eesti keeles kirjutada.
Eesti keelt kõneldakse maal,
eesti keelt kõneldakse rannas,
eesti keelt kõneldakse lossides,
eesti keelt kõnelevad talupojad,
eesti keelt kõnelevad aadlikud;
samuti ka õpetlased tänapäeval.

Katkend R. Brockmanni eesti keele ülistusest

Reiner Brockmann Teosed .- Tartu: Ilmamaa, 2000

Väljaanne koondab eesti kultuuri ühe alusepanija Reiner Brockmanni elutöö.

Reiner Brockmann (1609-1647) õppis Rostocki ülikoolis teoloogiat ja Wismaris kreeka keelt. Aastatel 1634-1639 töötas ta profesorina Tallinna gümnaasiumis, seejärel Kadrina pastorina ja kuni surmani Virumaa praostina. Tallinnas liitus ta lamburiseltsiga, milles osales ka silmapaistev saksa luuletaja Paul Fleming.

Reiner Brockmanni pärand koosneb neljast erinevast osast: luuletused, kirikulaulude tõlked, kõned ja kirjad. Need moodustavadki “Teoste” põhiosa, millele eelnevad autori kui mitmekülgse mehe – luuletaja, õppejõu ja vaimuliku – elu ning tegevust avavad käsitlused. Ära on toodud elulooline ülevaade, loomingulooline vaatlus ja eestikeelsete juhuluuletuste analüüs. Lisaks on avaldatud tolleaegse Oleviste koguduse abiõpetaja Andreas Sandhageni koostatud nekroloog “Vita defuncti” (Kadunu elu”), mis on Brockmanni matuselehe üks osa. Luuletused, tõlked, kõned, kirjad ja nekroloog on faksiimiletrükis.

Reiner Brockmann on uusladina luule Eesti esindaja, juhuluuletaja, kelle looming kuulub Euroopa kultuurikonteksti. Luulepärandis on 45 luuletust, mis on kirjutatud kreeka, ladina, saksa ja eesti keeles. Tema eestikeelne looming ei ole küll ulatuslik, selle eest aga tähenduslik. 1637. aastal ilmus eestikeelne “Carmen Alexandrinum Esthonicum…”, millega algas eesti kunstiline luulesõna. Originaalloomingu kõrval on Brockmann tõlkinud eesti keelde 24 kirikulaulu.

Esimene eesti keeles avaldatud luuletus pärineb Reiner Brockmannilt, mitte eestlaselt, mitte ka eestimaalaselt, vaid Saksamaalt tulnud mehelt. Sakslasena suutis ta mõne aastaga ära õppida eesti keele ja kasutada oma oskusi selle keele arendamiseks mitmel eesmärgil.

Kaie Prangel

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: