Birgitte Sally “Small Talk: seltskondliku vestluse kunst”

See raamat on hea näide, kuidas pealkiri võib mõjutada lugemisvalikut. Heitnud pilgu pealkirjale ning tagakaanel toodud reklaamtutvustustele, pidasin väljaannet järjekordseks ühest paljudest ameerikalikest eneseabiõpikutest.

smalltalkKui tuvastasin, et autoriks on hoopis taanlasest kommunikatsioonikoolitaja, kes kasutab näidetena koolituste materjali ning käsitleb seda toetudes klassikalisele psühholoogiale, hakkasin raamatut lugema ja ma ei pettunud.

Huvitavalt, haaravalt ja nutikalt kirjutatud teos, mis paneb mõtlema ka mõnede eestlaste seas levinud käibetõdede paikapidavuses – nagu näiteks “Rääkimine hõbe, vaikimine kuld”. Tekstis on väljend “small talk” enamasti tõlgitud sõnaga “viisakusvestlus”, mis tundub keeleliselt vastuvõetavam.

Kõige üldisemalt üteldes käsitleb raamat viisakusvestlust kui kommunikatsioonivormi tänapäeva ühiskonnas, selle tähtsust ja vajalikkust erijuhtudel – tööl, eraelus, muus suhtlusvõrgustikus, ka virtuaalses. Eraldi peatükis vaadeldakse viisakusvestluse psühholoogiat erinevate inimtüüpide puhul ning isiklike barjääride ületamise mooduseid. Kasulikke näpunäiteid saab e-kirjade vormistamiseks ning nende “inimlikustamiseks” viisakusvestluse taktikat kasutades, toodud on ka sellekohased näited.

Tsiteerin autorit lõppsõnast:

“Meil on teisi inimesi vaja, nii eraelus kui ka tööl. Mida vähem me üksi oleme, seda paremini me ennast tunneme ning üksteisega rääkides saame me rohkem teadmisi, mis meid aitavad – kõik sujub kergemini. Õpi nautima oma töökaaslastega suhtlemist ning tervita oma naabreid või neid, kellega koos bussi ootad…
Me oleme sotsiaalsed olendid ning small talk on sotsiaalne vestlus, kus meie käitumine on jutu sisust tähtsam…

Kui sa soovid parandada oma oskusi kontakte luua, oled nüüd saanud peotäie töövahendeid maailmas ringiliikumiseks ja viisakusvestluste pidamiseks. Sa oled saanud nõuandeid ja tööriistu, mis võivad aidata ennast turvaliselt tunda. Kasuta neid ja oma uudishimu teiste inimeste erinevuste avastamiseks – see tee viib uute suheteni.”

Rõõm on tõdeda, et meie lugejad on selle samuti avastanud ja hetkel on raamatul laenujärjekord. Leidsin ka netist positiivse arvamuse.

Ülli Tõnissoo

Advertisements

One response to this post.

  1. […] on juttu ka siin. Like this:LikeBe the first to like this post.   Leave a […]

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: