Mart Helme “Pronksöö proloog”

Ilukirjanduslike elamuste sekka seekord üks tahedam lugemiselamus poliitika valdkonnast – autori enese koostatud valimik artiklitest, mis on varem ilmunud ajakirjanduses ja internetiportaalides ning mis käsitlevad Eesti-Vene suhteid enne nn. Pronksöö sündmusi.

helmepronksiooAutor Mart Helme on hariduselt ajaloolane. Aastatel 1994-2000 töötas ta EV Välisministeeriumis, millest 1995-1999 suursaadikuna Vene Föderatsioonis. Seega peaks poliitiline olukord Venemaal talle tuntud olema ja ajaloolasena oskab ta seda ka analüüsida. Oma eelmises raamatus “Kremli tähtede all” kirjeldab ta saadikupäevilt tuttavaid Vene diplomaatia tööstiili ja võimumänge .

Raamatu sõnum kõlab – eestlane, julge ajada oma selg sirgu, käitu väärikalt ja tunne end lõpuks peremehena oma riigis, kaotamata sealjuures reaalsustaju oma suure ja ambitsioonika idanaabri suhtes. Väärikate suhtes on  psühhoterrorit raskem rakendada. Seda raamatut võib pidada ajalugu läbi ja lõhki tundva analüütiku hoiatussõnumiks, samuti nagu Mart Helme hilisemaid sõnavõtte netiportaalides Terve Mõistuse Sündikaat ja DELFI  millede mõned kommenteerijad tunduvad küll olema suhteliselt madalalaubalised nagu tüüpilised “elukutselised DELFI kommijad” ikka, olgu siis teemaks kirjandus, poliitika või mis iganes.

Mõned tsitaadid Helmelt:
“On lausa hämmastav, et pärast mitut kristallööd levib Eesti meedias ikka veel süüdistavaid, ennast haletsevaid ja parastavaid targutusi, mille sisu taandub lühidalt kokku võttes ühele: ise keerasime endale käki kokku. Inimesed, kes nii arvavad ja räägivad, keelduvad silma vaatamast tõsiasjadele, millest kaalukaim on Venemaa püsivalt agressiivne poliitika Balti riikide, eriti logistilis-strateegiliselt ülitähtsate Eesti ja Läti suhtes. See poliitika on nn. uue Venemaa lühikese eksistentsi vältel raamatusse raiutud lähivälismaa doktriin, mis üheselt sätestab, et Moskva peab tagama endistes liiduvabariikides vene rahvusest “viienda kolonni” säilitamise ja oma infoväljas hoidmise. …Otsustavat rolli mängivad sealjuures need venelased – ja viimaseid on märatsejatest oluliselt rohkem – , kes mõistavad, et eestlased on tegelikult suuremeelselt andnud neile siin ilusa ja aina rikkamaks ning meeeldivamaks muutunud kodumaa, mida nad Venemaa ja putinismi vastu mingil juhul vahetada ei soovi”

Meie raamatukogu muusikaosakonnast saab laenata värsket dokfilmi DVD-l “Pronksöö: vene mäss Tallinnas“, mis suures osas baseerub Kanal2 otselindistustele sündmuskohalt koos pealtnägijate kommentaaridega ning annab lisaks ülevaate eelnevatest pronkssõduriga seotud sündmustest 2006-2007.a.

Ülli Tõnissoo

Advertisements

One response to this post.

  1. Posted by marvin on 25 juuni 2010 at 04:18

    igaljuhul oled sa õigel teel.Kas tõesti on nii,et eestlane peab oma selja suur venemaa(väixed tähed sest pelga ei ma seda sitikat)ees küüru tõmbama.igaljuhul jätka EESTI meeste otsinguid jakõnele rohkem-on inimesi,kes veel usuvad!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: