Ian Rankin “Põhjusi otsides”

Ian Rankin “Põhjusi otsides” (Mortal Causes, 1994). Tõlkinud Anne Kahk. Varrak, 2006. 344 lk.pohjusiotsides

“Tere tulemast Edinburghi teatrifestivalile!”

Pidustuste tagaplaanil paljastub Šotimaa kultuuripealinna süngem poolus. Maa-alusest tänavast leitakse piinatud ja hukatud nooruk. Edaspidi lisandub laipu veelgi. Eluheidikute äärelinnas varutakse relvi ja valmistutakse kodusõjaks. Mängus on protestantlikud äärmusrühmitused, Põhja-Iirimaa sündmuste kajad, korrumpeerunud politseiametnik, sotsiopaatidest noored. Festivali lõpetav ilutulestik ähvardab kujuneda ettenähtust hoopis teistsuguseks…

Ian Rankini kriminull avab sarja “Inspektor John Rebuse romaan”, kuhu loodetavasti võib oodata lisa. Rebus on teretulnud Barnaby, Wexfordi, Morse’i ja teiste “tuttavate” briti politseinike seltskonda. Tema karm, kuid kannatlik loomus, arukas söakus ja oskus mitu käiku ette mõelda teevad ta sümpaatseks, realistlikult mõjuvaks tegelaseks. Klišeelikumalt mõjub politseiniku rabe eraelu, ent humoorikas nüanss on siingi – autor on andnud Rebuse äkilisevõitu naisele nimeks Patience (i.k. “kannatlikkus”).

“Põhjusi otsides” ei ole raamat, mida saaks kiiresti ja kerge vaevaga läbi lugeda, kuid ajakulu tasub end ära. Šoti taust on eesti lugejale suhteliselt uudne, käsitletavad sündmused tõsised ja aktuaalsed. Lugu kulgeb mõõduka tempoga, parasjagu tavapäraseks saanud hüsteerilise (üle)pingestatuse ja loiu jutuveeretamise vahepealselt. Soovitaksin seda kõigile kriminaalkirjanduse huvilistele, keda “Toimikute” stiil on ära tüüdanud.

Ja veel: Kuidagi tuttavlik tundus linnaelanike suhtumine kuulsasse teatrifestivali – segu põlastusest ja üleolevast tolerantsist. Miskipärast meenus Viljandi folk, Baltoscandal… “Mine kuhu tahad – inimesed on igal pool ühesugused.”

Tiina Tarik

3 kommentaari

  1. Posted by sulepuru on 26 august 2010 at 17:56

    See on üks neid arvustusi, mis on mind uudishimulikuks teinud ja raamatut otsima pannud. Ja sealt edasi olen lugenud kõiki Rankini Rebuse-lugusid ja olen aiva rahul, eriti “Musta ja sinisega”.
    T.S.

  2. […] Tekst näituselt Kirjanduslinn Edinburgh Siin blogis raamatust “Põhjusi otsides” […]

  3. […] minu meelest tema loomingus oivalises tasakaalus, Lugemissoovituse blogisse kirjutas ühe raamatu kohta Tiina Tarik ning Ian Rankini elust ja loomingust tegid lühikokkuvõtte Annika Aas ja Halliki Jürma; Alexander […]

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: