Andrus Kivirähk “Voldemar”

Voldemar: näidend kahes vaatusesvoldemar

Algatuseks pean tunnistama, et Kivirähu proosa austaja ma ei ole, suurte ponnistustega sain loetud eestlaste kultusraamatu „Rehepapp”…  ja otsustasin siis, et Kivirähk oma brutaalse keelekasutusega ja irooniaga pole minu autor. Mis siis ikkagi sundis mina kätte võtma tema uut näidendit „Voldemar”?

Selleks oli Voldemar Panso, legendaarne  teatrikorüfee (1920-1977), kelle mälestuste, päevikute ja artiklite põhjal on näidend kirjutatud. Pansost kui äärmiselt säravast ja andekast isikust olen ma lugu pidanud juba teismeeast alates. Näidendi tegevus algab ühel 1955.a. jahedal maipäeval, mil värskelt Moskva teatrikooli lõpetanud Voldemar sõidab Nõmme rongis oma esmalavastuse „Kuningal on külm” esietendusele. Voldemar mängib koos vagunis olevate reisijatega tagasivaatavalt  läbi oma senise elu sõlmpunktid, kus kaasosalisteks on vagunikaaslaste kehastuses tema vanemad, sõbrad, õpingukaaslased, õpetajad, teatritegelased. Tabavalt ja tõetruult on välja toodud ajastu valupunktid ja loovisikute madal valulävi, mis viib paljusid väga andekaid näitlejaid  alkoholi kuritarvitamiseni. Tegelane Lemmergas Kaarel Karmina ütleb: „Meil kõigil on hinges haav ja sellepärast me joomegi. Haavale pannakse ju ikka piiritust peale!”

Näidendit mängitakse praegu Eesti Draamateatris Merle Karusoo lavastuses.

Oma kultuurilooliste näidenditega  „Adolf Rühka lühikene elu”, „Teatriparadiis” ja „Sürrealistid”  pakub Kivirähk konkurentsi  Mart Kivastikule, kes on kirjutanud  Viinistu triloogia – kolm näidendit tuntud kunstnike elulugude põhjal – „Külmetava kunstniku portree”, „Põrgu Wärk”, „Kits viiuli ja õngega”.
Kõik ülalnimetatud näidendid on saadaval meie raamatukogus. Kuigi üldiselt  näidendeid eelistatakse vaadata lavalaudadelt näitlejate esituses,  soovitaksin siiski neid vahel kätte võtta ka lugemiseks, et võiks lugedes mõttemängus ise lavastaja olla…

Ülli Tõnissoo

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: