Andrus Kivirähk “Mees, kes teadis ussisõnu”

Kivirähki tekst hakkab esimesest hetkest kaasa haarama. Pole kartustki, et see võiks tüütavaks muutuda. Mitte hetkekski ei lange pinge, põnevus püsib lõpuni ja kaasahaaravuse tõttu on seda raamatut raske käest panna.

kivirahkmeeskesteadisTegelikult on romaan väga kurb ja traagiline. Lugu räägib mehest nimega Leemet. Mehest, kes on kõiges viimane. Viimane õige eestlane, viimane metsas sündinu, viimane mees, kes teab ussisõnu, viimane, kes nägi Põhja Konna…

Leemet on mees, kes muutuvas ajas suudab jääda kuni lõpuni iseendaks. Ta näeb, kuidas seni metsas elanud inimesed kolivad ära külla, lageda taeva alla elama. Kuidas rahvas ahnelt neelab uusi kombeid ja uskumusi. Leemet on pettunud inimestes, kes unustavad kõik vana ja omase: seni elu aluseks olnud ussisõnad kaovad, lihatoit vahetub palehigis teenitava kahtlase puukooremaitselise leiva vastu… Külarahvas muutub üha abitumaks ja metsakartlikumaks ja ei saa küttimisegagi hakkama.  Uus mood on ülistada raudmehi ja munkasid, suur soov olla üks neist või neid vähemasti ükskõik millisel moel teenida.

Iga rida meenutab mulle meie igapäevaelu. Elu, kus arvatakse, et kõik uus ja huvitav on just see õige ja ära proovimist väärt. Kuidas inimesed on tegelikult pimedad oma uutes tõekspidamistes.

Triin Võsoberg
17.01.08

Advertisements

2 kommentaari

  1. Posted by Raido on 7 aprill 2009 at 19:54

    Tegelt sündis Leemet ju külas :)

  2. […] Võsoberg, T. Andrus Kivirähk “Mees, kes teadis ussisõnu” // https://lugemissoovitus.wordpress.com/2008/10/29/andrus-kivirahk-mees-kes-teadis-ussisonu/ […]

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s